Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

16.08.2016Забезпечення працівників спецодягом та іншими засобами спеціального захисту

    У нашій країні турбота про захист працівників від несприятливих факторів на робочих місцях законодавче покладена на роботодавців. Вони зобов'язані за свій рахунок забезпечити працівників засобами індивідуального захисту, а також фірмовим спецодягом.
    На всіх підприємствах, в установах, організаціях повинні бути створені безпечні та нешкідливі умови праці.
Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, обладнання та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а такох санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам нормативних актів про охорону праці.
    Чинне законодавство передбачає, що працівники певних професій на роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'язаних із забрудненням, або таких, що здійснюються у несприятливих метеорологічних умовах, повинні безоплатно (за встановленими нормами) забезпечуватися спеціальним одягом, спеціальним взуттям, іншими засобами індивідуального захисту (далі - ЗІЗ) та спецхарчуванням. Обов'язок щодо дотримання законодавства з охорони праці і забезпечення працівників ЗІЗ покладено на роботодавців.
    У тих випадках, коли працівники підприємств залучаються до разових робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварій, стихійних лих тощо, не передбачених трудовим договором, вони також повинні бути забезпечені відповідними ЗІЗ.
    ЗІЗ видаються працівникам тих професій і посад (професійних назв робіт), які застосовуються у відповідних виробництвах, цехах, дільницях, а також підчас виконання певних робіт зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також робіт, пов'язаних із забрудненням або таких, що здійснюються у несприятливих метеорологічних умовах, і передбачені в нормативно-правових актах про охорону праці за нормами безоплатної видачі працівникам спеціального одягу, спеціального взуття та інших ЗІЗ, які встановлюють для роботодавця обов'язковий мінімум безоплатної видачі ЗІЗ з визначенням їх захисних властивостей і строків їх використання (носіння).
    Працівникам, професії та посади (професійні назви робіт) яких передбачені в Нормах безоплатної видачі ЗІЗ, працівникам загальних (наскрізних) професій різних галузей промисловості, засоби індивідуального захисту видаються незалежно від виду економічної діяльності підприємства, за винятком випадків, коли ці професії та посади (професійні назви робіт) передбачені у відповідних Нормах безоплатної видачі ЗІЗ з урахуванням специфічних умов праці.
    Засоби індивідуального захисту, передбачені в нормативно-правових актах з охорони праці, повинні бути видані працівникам залежно від характеру та умов праці на строк носіння, який у будь-якому випадку не повинен перевищувати строк придатності, визначеного документами виробника (інструкціями з експлуатації, паспортами тощо).
    Загальний порядок забезпечення ЗІЗ працівників, для яких їх застосування є обов'язковим під час трудового процесу, встановлюється Положенням № 53, яке поширюється на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності.
    При визначенні потреби у ЗІЗ роботодавець повинен передбачати спеціальний одяг та спеціальне взуття окремо для чоловіків і жінок, зазначаючи найменування ЗІЗ, ураховуючи їх моделі, найменування нормативних документів (ДСТУ, ДСТ, ТУ тощо), призначення ЗІЗ по захисних властивостях, розмір і ріст, а для захисних касок і запобіжних поясів - типорозміри.
    Якщо існування більше одного шкідливого та/або небезпечного виробничого фактора зобов'язує працівника носити одночасно більше одного ЗІЗ (наприклад, захисної каски, лицьового щитка чи захисних окулярів, шумозахисних навушників), тоді вони повинні бути сумісними та ефективними проти існуючої небезпеки (небезпек).
    У тих випадках, коли такі ЗІЗ, як запобіжний пояс, діелектричні калоші та рукавиці, діелектричний гумовий килимок, захисні окуляри і щитки, респіратор, протигаз, захисний шолом, підшоломник, накомарник, каска, наплічники, налокітники, саморятувальники, шумозахисні навушники, вкладки або шоломи, світлофільтри, віброзахисні рукавиці та інші ЗІЗ не зазначені в Нормах безоплатної видачі ЗІЗ, але передбачені іншими нормативно-правовими актами з охорони праці (правилами, інструкціями з охорони праці тощо), вони повинні бути видані працівникам залежно від характеру та умов  робіт, що виконуються, на строк носіння - до зносу.
Богдан Марків,
старший інспектор
відділу   з питань
гігієни праці
Управління Держпраці
у Тернопільській області.