Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

20.07.2016Марганець, вплив на організм робітників та профілактичні заходи

Марганець дуже твердий і крихкий метал.

У природі зустрічається у вигляді оксидів, рідше в поєднанні з сіркою (MnS) і кремнієм (MnSiO3). У вигляді чистого металу він застосовується для отримання деяких феросплавів, високомарганцевистих сталей та ін. Феромарганець використовується у виробництві електродів і флюсів для електрозварювання. Небезпека отруєння марганцем та його сполуками виникає при видобутку марганцевих руд, при помелі в млинах, при транспортуванні, при застосуванні електродів для зварювання.

Марганець надходить в організм через дихальні шляхи у вигляді пилу або пари. Отруйна дія марганцю проявляється з боку центральної нервової системи. Також при вдиханні пилу можливий розвиток пневмонії. Початкові явища спостерігаються при стажі роботи від декількох місяців до декількох років.

При вдиханні парів у працівників спочатку спостерігаються загальні явища: швидка стомлюваність, млявість, головні болі, схильність до непритомних станів, сильний нічний піт, апатія, дратівливість, мінливість настроїв, сонливість, судоми литкових м’язів, набряк ніг, розпушення ясен, вазомоторні розлади. Прогресування отруєння супроводжується розладом центральної нервової системи з руховими розладами — тремтіння голови, тулуба. Хода хворих нагадує півнячу. Виражена форма дуже нагадує синдром паркінсонізму. У робочих марганцевих рудників спостерігаються дерматити, хронічні екземи, марганцева пневмонія.

Профілактика. В повітрі робочого приміщення концентрація марганцю не повинна перевищувати 0,3 мг/м3 у перерахунку на МпО2. Обладнання, в якому відбувається дроблення, розмелювання і змішування марганцевовмісних руд повинно бути герметичним і обладнаним місцевою витяжною механічною вентиляцією. Печі для плавки сталі, що містить марганець, повинні мати укриття та потужну механічну вентиляцію. Зварювальні роботи з застосуванням електродів з обмазкою з марганцевих матеріалів повинні проводитися при хорошому повітряобміні.

Періодичні медичні огляди робітників, які контактують з марганцем та його сполуками проводять один раз на рік. Огляди проводяться з залученням невропатолога, оториноларинголога, дерматолога і терапевта. При цьому обов’язково проводяться: загальний аналіз крові, рентгенографія органів грудної клітини, досліджується функція зовнішнього дихання.

Протипоказаннями для прийому на роботу є: хронічні захворювання нервової системи, бронхолегеневої системи, алергічні захворювання, поширені дистрофічні розлади верхніх дихальних шляхів.

Богдан Марків,
старший інспектор відділу 
з питань гігієни праці
Управління Держпраці
у Тернопільській області.