Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

25.01.2024Експертно-теїхнічний центр проводить технічне обстеження будівель і пантусів

5 квітня 2022 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 423, згідно з якою  внесено зміни до  “Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва”.
 
Експерти компанії поділяться інформацією про нову процедуру обстеження зруйнованих або пошкоджених будівель під час війни.
 
Що таке технічне обстеження будівель? У яких випадках його потрібно робити?
Технічне обстеження будівель – процедура оцінки технічного стану будівлі. Її проводять висококваліфіковані фахівці для виявлення можливих дефектів чи недоліків у конструкції будівлі, інженерних системах та будівельних матеріалах.
 
Це обстеження будівель стане у пригоді, коли потрібно оцінити безпеку будівлі, провести на об’єкті ремонтні роботи, реконструкцію або модернізацію. Також технічне обстеження будівель буде актуальним, якщо у планах продаж, придбання чи оренда приміщення.
 
Таке обстеження містить в собі:
 
огляд будівлі;
перевірка інженерних систем;
виявлення порушень конструкції у відкритих та прихованих її елементах;
перевірка будівельних матеріалів;
огляд технічного стану будівлі (не лише візуальний огляд, а й детальне обстеження за допомогою сучасних приладів, вимірювання параметрів, збір зразків та їх розгорнутий аналіз).
Як виглядають результати технічного обстеження будівель і скільки часу потрібно на його проведення?
Після проведення технічного обстеження фахівці компанії складають детальний звіт.  У ньому наші експерти зазначають всі виявлені проблеми, а також надають розгорнуті рекомендації стосовно їх розв’язання. Усе це потрібно для оцінки вартості можливих ремонтних робіт.  Цей звіт допоможе власникам будівель, орендаторам та інвесторам зекономити кошти, передбачити аварійні ситуації та руйнування будівель.
 
Повноцінний звіт фахівці надають замовнику, а також він завантажується у Єдину державну електронну систему у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Слід зауважити, що такий звіт ­– обов’язковий для проєкту реконструкції та модернізації будь-яких об’єктів.
 
Тривалість процедури технічного обстеження будівель залежить від індивідуального запиту.
 
Як часто слід проводити технічне обстеження будівель?
Перше технічне обстеження будівель слід проводити через два роки від початку експлуатації об’єкта. Якщо експлуатація будівлі була за сприятливих умов, наші експерти рекомендують проводити технічне обстеження будівель один раз на п’ять років. За несприятливих умов –  раз на три роки.
 
Для замовників проведення технічного обстеження будівель і споруд  має наступні переваги:
 
безпека  (виявлення конструктивних пошкоджень, що можуть спричинити втрату стійкості); 
ефективність (технічне обстеження виявляє проблеми, що мають вплив на експлуатацію приміщень такі як: неефективне утеплення, надмірна витрата електроенергії, підвищена вологість чи занадто осушене повітря та інші);
економія коштів (виявлення проблем ще до того часу, як вони можуть стати критичними та вимагатимуть великих коштів для їх розв’язання, а саме зменшення витрат на ремонт та збереження коштів на відновлення будівлі у майбутньому);
довіра (висновок про технічний стан будівлі – це підтвердження для замовника того, що будівля відповідає всім вимогам безпеки та ефективності). Така інформація надає інвесторам додаткову впевненість у надійності та безпечності об’єкта. 
Як проводиться технічне обстеження пошкоджених будівель внаслідок бойових дій?
Всі пошкоджені будівлі внаслідок бойових дій підлягають технічному обстеженню. І це важливий крок для їх подальшого відновлення та реконструкції.  Щоб зробити повноцінне обстеження такого об’єкта необхідне сучасне обладнання та техніка і, звичайно ж,  досвідчені фахівці.
 
Етапи проведення обстеження будівель, пошкоджених внаслідок бойових дій:
огляд конструкцій будівлі;
виявлення пошкоджень та оцінка ступеня руйнувань будівлі в цілому;
перевірка міцності та стійкості будівлі;
виявлення ступеня пошкодження окремих елементів будівлі (фундаментів, вертикальних і горизонтальних несучих конструкцій тощо);
перевірка стану інженерних комунікацій.
складання експертного звіту.
Навіщо потрібен  звіт технічного обстеження пошкоджених будівель внаслідок бойових дій і з чого він складається?
Після технічного обстеження фахівці складають експертний звіт і акт обстеження технічного стану будівлі.  У звіті зазначають всі  виявлені пошкодження та оцінюють їх ступінь. Також  даються рекомендації  стосовно необхідних ремонтних робіт і відновлення будівлі. Цей звіт необхідний для  ефективного  відновлення будівель, а саме планування реконструкції та робіт з капітального ремонту. Він  також завантажується до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
 
На підставі звіту з технічного обстеження будівлі, пошкодженої внаслідок бойових дій, проєкт капітального ремонту цього об’єкта можна  розробити в скороченому складі. І він, частіше за все, містить у собі:
 
 пояснювальну записку,
дефектний акт;
кошторис.
Варто пам’ятати, що звіт з технічного обстеження будівлі, пошкодженої у воєнний час – це один з етапів фіксації пошкоджень.  І він стане основою для  оцінки збитків та їх майбутнього відшкодування.
 
Як здійснити обстеження пошкоджених будівель внаслідок бойових дій?
Фахівці з обстеження будівель, пошкоджених внаслідок бойових дій, у своїй діяльності використовують положення Методики обстеження будівель та споруд, що були пошкоджені через надзвичайні ситуації, бойові дії та терористичні акти. Також обстеження здійснюється згідно з іншими нормативно-правовими актами (з охорони праці, санітарної та пожежної безпеки), а ще будівельними нормами та національними стандартами відповідної сфери.
 
Отож ціль обстеження таких будівель можна досягти завдяки наступним етапам:
 
діагностування (оцінка технічного стану будівельних конструкцій, інженерних систем та пошкоджень об’єкта за результатами візуального обстеження);
проведення інструментальних досліджень та виконання перевірочних розрахунків;
визначення обсягів, термінів невідкладних протиаварійних робіт, консервації;
визначення виду та обсягів робіт з відновлення пошкодженого об’єкта;
визначення необхідності демонтажу  пошкодженого об’єкта.
Обстеження подібних об’єктів проводять кваліфіковані експерти відповідно до вищезгаданого Порядку та за рішенням власника, управителя об’єкта чи таких уповноважених органів як:
 
виконавчі органи відповідних сільських, селищних, міських рад
у випадках, передбачених законодавством, – військових адміністрацій.
Як проводиться технічне обстеження доступності  будівель для маломобільних груп населення?
Щоб забезпечити рівні можливості  проводиться технічне обстеження доступності будівель  для маломобільних груп населення. І це дійсно важливо для забезпечення інклюзивності будівель для людей з різними фізичними обмеженнями. Всі люди мають право на комфортне відвідування будівель, щоб відчувати себе повноцінно і задовольняти всі свої потреби. Нерухомість в нашій державі має бути адаптована для всіх людей з обмеженими можливостями.
 
Це обстеження проводять експерти з технічного обстеження будівель і споруд, щоб визначити наявність або відсутність перешкод для доступу до будівель  маломобільних груп населення.  Серед них люди:
 
з обмеженою рухливістю,
візуальними чи слуховими порушеннями,
вагітні жінки або жінки з дітьми у візочку,
люди похилого віку.
Які  об’єкти підлягають обстеженню доступності для маломобільних груп населення?
Таке обстеження проводиться фахівцями для різних будівель. Це може бути житловий будинок, супермаркет, офісна будівля, школа чи якась інша споруда. 
 
Наша держава активно контролює виконання вимог стосовно доступності таких об’єктів для маломобільних груп населення, як заклади охорони здоров’я і фінансові установи.
 
Це дуже важлива процедура, бо звіт про доступність необхідний для ліцензування фінансових і медичних установ. А здійснити це обстеження можуть лише кваліфіковані фахівці. 
 
Звіт з технічного обстеження будівлі необхідний для закладів охорони здоров’я, щоб укласти договір з Національною службою охорони здоров’я України (НСЗУ) про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
 
Приміщення шкіл також мають проходити технічне обстеження. Отриманий звіт від сертифікованого експерта допоможе забезпечити належну безпеку, доступність для всіх відвідувачів та персоналу.
 
Якщо в школі впроваджена інклюзія, то необхідно створити доступність будівлі школи для осіб з інвалідністю. Також необхідно організувати хороші умови в класах, а саме обладнати їх за потребами дітей з обмеженими можливостями.
 
Що оцінюють під час обстеження доступності будівель для маломобільних груп населення?
Експерти, які роблять звіт і висновок про технічний стан  будівель для людей з різними фізичними обмеженнями, оцінюють наявність:
 
пандусів,
підйомників,
поручнів,
аудіовізуальних покажчиків,
спеціального покриття для підлоги,
ширину дверних прорізів і проходів та інше.
Після перевірки фахівці складають звіт, де зазначають всі рекомендації,  щоб вдосконалити доступність будівлі для маломобільних груп населення, а також висновок про доступність об’єкта.
 
Чому технічного обстеження будівель варто замовити у нашої компанії
Варто зазначити, що технічне обстеження будівель і споруд мають право проводити лише досвідчені фахівці. Ми дбаємо про власний імідж і залучаємо в команду  справжніх експертів з технічного обстеження серед них:  будівельні експерти, інженери-проектувальники, інженери-консультанти та ін.