Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

06.06.2017Основні причини аварій під час експлуатації водогрійних і парових котлів

Порушення вимог правил безпеки під час експлуатації водогрійних  і парових котлів іноді призводить до фатальних наслідків.
Згадаймо, наприклад, вибух газового котла потужністю до 100 кВт, що стався в лютому 2014 року в котельні Тульчинської школи №3 Вінницької області. Тоді внаслідок аварії загинули дві особи. Причина вибуху – технічні й організаційні порушення з боку відповідальних працівників, їхня бездіяльність і злочинна недбалість.
У школі не функціонувала система управління охороною праці, водогрійний котел працював без запобіжного клапана і з несправною сигналізацією.
Щоб тепло було безпечним, щоб не повторилися подібні трагедії, потрібно неухильно дотримуватись правил безпечної їх експлуатації.
Основними причинами аварій під час експлуатації водогрійних і парових котлів є:
* різке зниження рівня води внаслідок порушення герметичності системи;
* перевищення робочого тиску через несправність запобіжних та контрольно-вимірювальних пристроїв;
* порушення водного режиму, зокрема утворення накипу;
* наявність дефектів в обладнанні, допущених виробниками або ремонтниками;
* зниження технічної міцності котлів внаслідок корозії металу;
* порушення правил експлуатації та режимів роботи котлів.
Котли не вибухають, якщо дотримуватись правил безпеки
Потрібно пам’ятати про головні технічні вимоги щодо безпечної експлуатації котлів. Так,  при камерному спалюванні палива їх необхідно обладнати автоматичними пристроями для припинення подачі палива в топку.
Якщо згасне факел у топці, вимкнуться всі димососи чи дуттьові вентилятори, рівень води впаде нижче допустимої норми.
На котлах можуть бути встановлені звукові сигналізатори верхнього й нижнього граничних рівнів води, що вмикаються автоматично.
Основні заходи із запобігання аваріям спрямовані на жорстке дотримання правил експлуатації парових і водогрійних котлів.
Для забезпечення безпечних умов і розрахункових режимів експлуатації та управління роботою котли мають бути оснащені запобіжними клапанами (не менше двох), манометрами, термометрами, покажчиками рівня води (не менше двох, за винятком прямоточних котлів), запірною й регулювальною апаратурою, приладами безпеки і пристроями живлення котлів водою.
У приміщеннях котельні слід підтримувати чистоту та не захаращувати проходи й робочі місця, а легкозаймисті матеріали (бензин, керосин, масло) тут зберігати заборонено.
Для тижневих експлуатаційних потреб невелику їх кількість зберігають у спеціальних коморах у металевій тарі.
Добовий запас масла можна зберігати поруч з робочими місцями у спеціальних металевих ящиках.
Основні вимоги, яких слід дотримуватися, щоб уникнути аварійних ситуацій і нещасних випадків під час експлуатації котелень в освітніх закладах
Зокрема, це наявність:
* дозволу Держгірпромнагляду на експлуатацію котлів та підтвердження їх реєстрації в територіальних органах Служби;
*  чинних договорів на технічне обслуговування обладнання котелень зі спеціалізованими організаціями, які мають дозвіл на виконання таких робіт;
*  оформлених рішень про пуск котла в експлуатацію;
* своєчасного проведення технічного опосвідчення та експертного обстеження котлів, котельного обладнання;
* забезпечення справного технічного стану котлів, трубопроводів, живильних насосів, запірної арматури та іншого котельного обладнання;
* затвердженого наказом призначення осіб, відповідальних за безпечну експлуатацію котлів;
* персоналу, який обслуговує котли і котельне  обладнання ( операторів, машиністів, апаратників хімводоочищення тощо), який пройшов відповідне навчання і має відповідну кваліфікацію;
* ремонтних та експлуатаційних журналів;
* паспортів на котли, ремонтного журналу, журналів хімводоочищення, проведення метрологічної повірки вимірювальних приладів;
* інструкцій, технологічних карт розгалуження трубопроводів, запірної арматури (ознайомлення з ними персоналу, який обслуговує котли);
* резервного електро -  та водопостачання котелень (їх працездатність);
* автоматики безпеки ( її працездатність).
Підготував  Володимир Клименко.