Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

13.03.2017Стільниковий зв'язок та його вплив на здоров’я людини

Не можна недооцінити значення стільникового зв’язку в наш час. Це і можливість викликати допомогу в екстрених умовах, і швидкий зв'язок з близькими людьми. Застосування мобільних телефонів в теперішній час носить універсальний характер. Вони використовуються не тільки для зв’язку,  але і як календар, годинник, будильник, телефонна книжка, комп’ютер тощо.
Що являє собою стільниковий зв'язок?  Основними його елементами є базові станції та мобільні телефони. Базові станції підтримують зв'язок з мобільними телефонами, внаслідок чого вони є джерелами електромагнітного випромінювання в СВЧ діапазоні.  Це випромінювання, яке належить до так званого неіонізуючого випромінювання. Включений телефон випромінює слабкі СВЧ хвилі навіть у режимі очікування. Безпосереднім джерелом випромінювання є його антена. Інші елементи мобільного телефону можна не приймати до уваги. При роботі мобільного телефону електромагнітне випромінювання  (ЕМП) сприймається не тільки приймачем базової станції, а й тілом користувача, в першу чергу його головою. Відмінною особливістю стільникового телефону, як джерела електромагнітного випромінювання є його максимальне наближення до голови користувача на відстань два-п’ять сантиметрів у неконтрольованих умовах.  Впливу ЕМП піддаються головний мозок, периферичні рецепторні зони  вестибулярного, слухового аналізаторів, сітківка очей. Негативної дії випромінювання стільникового телефону піддаються  також і оточуючі споживача люди, коли він розмовляє по телефону.
Електромагнітні поля базових станцій генеруються імпульсивно. Все залежить від часу доби, насиченості покриття базових станцій, кількості базових станцій.
Саме базові станції  покривають всю зону дії стільникового зв’язку  техногенним електромагнітним полем.
Базові станції найчастіше  розташовуються в місцях постійного перебування людини, тобто відбувається цілодобовий вплив на людину низькоінтенсивного електромагнітного поля радіочастотного діапазону.
Біологічний ефект дії ЕМП формується в залежності від дальності абонента від базової станції  і довготривалості дії  (частоти і тривалості телефонної розмови); вихідного стану об’єкту дії (вік, стать, стан здоров’я, індивідуальна чутливість і т.п.); розподіл енергії в біологічних тканинах (вид тканин, глибина проникнення ЕМП  в організм тощо).
Генетичні зміни в організмі людини під дією електромагнітних полів можуть викликати рак. Проте мікрохвильове випромінювання викликає в організмі людини й інші порушення, наприклад: головний біль, блювання, стомлюваність, зниження здатності до відтворювання потомства, спазми.
В Україні діють Державні санітарні норми і правила захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань (ДСН 239-96 від 01.08.1996р.) Ці санітарні норми   разом з методичними вказівками  до  них дозволяють регламентувати умови експлуатації і розміщення засобів випромінювання відносно житлової забудови і тим самим   забезпечити   охорону   здоров'я   населення   від  впливу електромагнітних полів, що виникають у навколишньому середовищі.
Мобільні телефони роблять життя людини комфортним та інформативно насиченим. Тож питання   сьогодні полягає не в тому, щоб позбутися мобільних телефонів, а щоб максимально захиститися  від їхнього негативного впливу. Ось, що радять з цього приводу медики:
- якщо вам доводиться багато спілкуватися мобільним телефоном, не тримайте його постійно біля вуха. Купіть собі навушники. Це частково зменшить вплив надпотужного випромінювання;
- обираючи оператора зв’язку, віддайте перевагу тому, який має найрозгалуженішу мережу ретрансляторів. Бо що більше телефон  напружується  в пошуках базової станції  (щоб здійснити зв'язок), то більшою стає випромінювана ним доза електромагнітних хвиль;
- не обирайте маленькі моделі мобільних телефонів. Вони мають потужніше випромінювання порівняно з більшими;
- не варто розмовляти  мобільним у маршрутних таксі та в машинах. Бо випромінювання мобільного телефону відбивається від металевого корпусу машин, збільшуючи потужність у декілька разів;
- набравши потрібний номер, не притискайте відразу телефон до вуха - саме під час з’єднання відбувається найпотужніше випромінювання. Тому стежте  за процесом виклику, дивлячись на екран мобільного, і лише після того, як з’єднання відбулося, підносьте його до вуха;
- тримайте телефон  не ближче 2 м. від ліжка, щоб віддалити  себе від випромінюваного ним поля;
- намагайтеся не розмовляти довше трьох хвилин. Між розмовами робіть перерви не менш як на 15 хвилин. Стежте, щоб загальна кількість розмов за добу не перевищувала однієї години.
Богдан Марків,
    лікар з гігієни праці
    відділу з питань гігієни праці
    Управління Держпраці  у
    Тернопільській області.