Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

21.02.2017Балони зрідженого газу як розповсюджене джерело виникнення аварій

В останні роки вибір газових балонів помітно розширився. Прилади завоювали популярність серед підприємців завдяки безлічі переваг. Все ж таки, незважаючи на сучасні захисні властивості конструкцій та запобіжні засоби, якими  виробник їх наділяє, вони залишаються об’єктами небезпеки. Щороку під час експлуатації балонів зрідженого вуглеводневого газу трапляються чимало аварії.
Так, 30 листопада минулого  року пізно ввечері  у  кафе, розташованому у підвальному приміщенні п'ятиповерхового будинку на проспекті Науки  в центрі Харкова, стався вибух газового балона.
За  медичною допомогою після вибуху звернулися 7 осіб, серед них був громадянин Ізраїлю, а також постраждали троє чоловіків - громадяни Лівану і Туркменістану.
Двом іншим відвідувачам закладу і мешканцеві будинку, який був у під'їзді під час вибуху, була надана допомога. 4 потерпілих з діагнозом опіки обличчя та рук доставили в лікарню.
Причиною пожежі став вибух газового балона, що використовувався для приготування їжі. Площа пожежі становила 25 кв. м.
8 січня 2017 року  о 14 год. 30 хв.  стався вибух газового балону з наступним загоранням квартири на другому поверсі п’ятиповерхового житлового будинку в місті Дунаївці Хмельницької області.
  Внаслідок вибуху до реанімаційного відділення шпиталізовано 32-річну власницю квартири та 11-річну сусідську дівчинку.
  Під час гасіння пожежі у квартирі рятувальники виявили тіло ще однієї дитини. Як стало відомо, це 8-річна донька власниці квартири.
Внаслідок пожежі знищено міжкімнатні двері, вікна, особисті речі та майно в квартирі, де виникла пожежа, пошкоджено двері 15 квартир будинку, віконні рами під’їзду, балкони 3-го та 4-го поверху.
Для запобігання виникнення аварій та нещасних випадків під час використання балонів зрідженого вуглеводневого газу, фахівці Управління Держпраці у Тернопільській області звертаються до суб’єктів господарювання з вимогами дотримання правил безпечної експлуатації систем газопостачання зрідженим газом та при використовуванні балонів зрідженого вуглеводневого газу.
Особи, які користуються газовими приладами, апаратами та балонами зріджених вуглеводневих газів, зобов’язані:
- пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці;
- пройти інструктаж з безпечних методів роботи;
- забезпечувати збереження і утримання в чистоті газового обладнання та балонів  зрідженого вуглеводневого газу;
- слідкувати за нормальною роботою газового обладнання, димоходів і вентиляції, перевіряти тягу перед включенням та під час роботи газових приладів з відведенням продуктів згоряння газу в димохід; після закінчення використання газу перекрити крани на газових приладах і перед ними, а при розміщенні балонів всередині кухонь додатково перекрити   вентилі  на балонах;
- при несправності газового обладнання викликати працівників підприємства газового господарства.
При появі в приміщенні запаху газу негайно припинити користування газовими приладами, перекрити крани до приладів і на приладах, відчинити вікна і кватирки для провітрювання приміщення. Викликати аварійну службу.
Забороняється запалювати вогонь, палити, вмикати і вимикати електроосвітлення і електроприлади, користуватися електроінструментом, електричними дзвінками, мобільними телефонами тощо.
Перед тим, як вмикати світло або запалювати вогонь у підвальних приміщеннях, переконайтеся у відсутності запаху газу.
При виявленні запаху газу в підвалі, під’їзді, на подвір’ї, на вулиці необхідно:
     - повідомити аварійну газову службу, зателефонувавши за номером 104;
   - вжити заходи для видалення людей із загазованого середовища, а також уникати вмикання і вимикання електроосвітлення, появи відкритого вогню чи іскри;
     - до прибуття аварійної бригади організувати провітрювання приміщення.
Для огляду і ремонту газопроводів та газового обладнання важливо допускати працівників підприємств газового господарства після пред’явлення ними службових посвідчень.
Переміщення балонів у пунктах наповнення і споживання газів має здійс­нюватися на спеціально пристосованих для цього візках або за допомогою ін­ших пристроїв. Перевезення наповнених газами балонів має здійснюватися на ресорному транспорті або на автокарах у горизонтальному положенні, обов'яз­ково з прокладками між балонами.
Для прокладок можуть застосовуватись де­рев'яні бруси з вирізаними гніздами для балонів, а також шнуркові чи гумові кільця товщиною не менше 25 мм (по два кільця на балон) або інші прокладки, які захищають балони від ударів один об інший.
Всі балони під час перевезен­ня треба укладати вентилями в один бік. Дозволяється перевезення балонів у спеціальних контейнерах, а також без контейнерів у вертикальному положенні обов'язково з прокладками між ними і загорожею від можливого падіння.   
Транспортування і зберігання балонів мають здійснюватись з накрученими ко­впаками. Транспортування балонів для вуглеводних газів здійснюється відпові­дно до „Правил безпеки в газовому господарстві". Зберігання наповнених бало­нів на підприємстві-наповнювачі до видачі їх споживачам допускається без за­побіжних ковпаків. Перевезення балонів автомобільним, залізничним, водним і повітряним транспортом повинно здійснюватись згідно з галузевими правила­ми перевезення відповідних транспортних міністерств.
 
Володимир Клименко.