Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

20.02.2017Паління: загроза здоров’ю

 Пачка сигарет  на  день – це близько 500  рентген опромінення за рік.  Температура тліючої сигарети  - 700-900 градусів.
 Легені курця зі стажем – чорна гниюча маса. Після  затягування нікотин потрапляє у мозок через 7 секунд.
 Вислів «Один  грам нікотину вбиває коня» вже далеко не актуальний в епоху 21 століття. А цигарка, сигара, люлька, чи кальян стали символом сучасності молоді. Тютюновий бізнес після нафтового, алкогольного і фармацевтичного є четвертим за реальними прибутками.
 В основі шкідливості паління лежить хімічна структура тютюну, його токсичні компоненти, дія яких посилюється процесом ферментації  (технологічної обробки попередньо висушеного природним способом тютюнового листка), чим значно зростає токсичний ефект його основної шкідливої речовини – нікотину. При цьому мало хто замислюється над якістю та походженням цигарок, якістю сировини, з якої вони виготовлені, свідомим внесенням до їх рецептури хімічних компонентів, що посилюють ефект ейфорії з однієї сторони, а з іншої – посилюють токсичний вплив тютюну, продуктів його окислення та ефект звикання до паління від їх «вживання».
 Нікотин вважають найбільш токсичним компонентом тютюну. Ця речовина також є сильно діючим нейротоксином, особливо щодо різних комах, тому його часто використовують у складі різних інсектицидів.
 У невеликих концентраціях нікотин діє як легкий збудник, що є одним з факторів, які відповідають за формування тютюнової залежності. Летальна доза для людини становить орієнтовно 0,5-1,0 мг. у перерахунку на кілограм власної ваги.
 Чому виникає бажання палити? Воно випливає із псевдозадоволення, яке може отримати людина, коли вперше спробує палити. Перш за все, при проникненні в кров через легені, нікотин дуже швидко поширюється і проходить через гематоенцефалічний бар'єр .Після потрапляння до клітин мозку, нікотин викликає збільшення вмісту адреналіну в організмі, що призводить до почастішання дихання і серцебиття, підвищення тиску і рівня глюкози в крові. Крім цього, нікотин сприяє збільшенню в мозку концентрації одного з «гормонів задоволення» - дофаміну.
 Ці процеси викликають стан, що суб'єктивно описується курцями, як легкий ступінь ейфорії, загальна розслабленість і підвищення концентрації уваги в процесі розумової праці. Смак тютюну такж знижує апетит, що при постійному курінні може сприяти зменшенню маси тіла.
 З точки зору психоаналітиків, додаткове задоволення від куріння людина отримує від стимуляції губ, язика і лицьових м'язів, званих оральної зоною. Ця зона є для індивідуума одним з перших джерел радості і заспокоєння, які він відчуває з самого початку життя в процесі грудного годування. Таким чином, паління підсвідомо пов'язується з механізмом смоктання материнських грудей, що на емоційному рівні викликає стан ситості, спокою і захищеності.
 У чому саме проявляється шкода паління та прояв стану залежності ? До складу тютюну і тютюнових виробів входять і утворюються при горінні до чотирьох тисяч і більше різних речовин та сполук, з яких понад триста є біологічними отрутами і становлять небезпеку для людського організму. Серед них - такі сильнодіючі речовини, як ацетон, двоокис вуглецю, синильна кислота, ціаністий водень, сірководень та інші. До складу смоли тютюнового диму, званого тютюновим дьогтем, входять карбоксильні кислоти, чадний газ, радіоактивні сполуки калію, свинцю, нікелю, полонію, стронцію та інші. Тютюновий дим навіть більш токсичний, ніж вихлопні гази автомобілів.
 У зв'язку з цим куріння тютюну сприяє розвитку захворювань органів дихання, серцево-судинної системи і травного тракту. Найбільша кількість смертей серед курців внаслідок   раку легенів, раку горла та інших злоякісних утворень, а також атеросклерозу та інфаркту міокарда. Будучи сильною біологічною отрутою, нікотин у великих дозах може викликати параліч нервової системи, зупинку серця і дихання, кому і смерть.
 Що може бути реальною альтернативою цієї шкідливої звички? Перш за все, отримання задоволення людиною від здорового способу життя,  заняття фізкультурою чи спортом, туризмом, задоволення від різних форм відпочинку на природі, відвідання клубів за інтересами, з творчим ухилом, волонтерської роботи.
 Зрештою можна  звернутися до медиків щодо лікування цієї шкідливої звички медикаментозними засобами та немедикаментозною терапією (нетрадиційними методами). Не останнє значення має вироблення в собі вольових якостей та спроби покинути паління самостійно, без зайвої допомоги.
 Завжди пам’ятайте, що куріння – це звичка протилежна зору, нестерпна для нюху, шкідлива для мозку, небезпечна для легень.
    Богдан Марків,
    лікар з гігієни праці
    відділу з питань гігієни праці
    Управління Держпраці  у
    Тернопільській області.