Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

26.01.2017Профілактика онкологічних захворювань

Міжнародне агентство по вивченню раку при Всесвітній організації охорони здоров’я склало список найсильніших канцерогенів. Вони майже з 100%-ною вірогідністю прискорюють утворення онкології. Не хочете захворіти раком? Дослухайтеся до авторитетних порад фахівців.
Не паліть
Ця шкідлива звичка в 70-90% випадків стає причиною раку легенів і гортані. Чим більше цигарок викурюєте за день і триваліший стаж паління, чим раніше  почали "смалити", тим вищий ризик захворювання. Встановлено, що у тих, хто викурює на день більше пачки цигарок, небезпека захворіти раком легень на 15-25 разів вища, ніж у не курців, а у злісних курців - у 60 разів. Причому для наших легенів цигарки небезпечніші, ніж сигари або люльки. Не меншу шкоду приносять так звані "жіночі" сигарети. Ментол, що міститься в деяких з них, розширює судини бронхів, і всмоктування шкідливих речовин посилюється.
Обмежте перебування на відкритому сонці
Особливо це стосується дітей. Фахівці радять загоряти не більше 15-30 хвилин на день, при цьому треба обов'язково використовувати сонцезахисні засоби. Інакше ризик онеології  шкіри суттєво зростає.
Підтримуйте оптимпльну вагу
Деякі дослідження показують зв'язок між ожирінням і раком товстої та прямої кишки, жовчного міхура, підшлункової і молочної залоз. За даними Національного інституту раку США, понад 3% усіх злоякісних пухлин пов'язані із зайвою вагою.
Раціонально харчуйтеся
Їжте багато цільнозернових продуктів, свіжих фруктів і овочів. Уникайте продуктів з переробленого червоного м'яса: не так давно Всесвітня організація охорони здоров’я внесла їх у першу, найнебезпечнішу групу канцерогенів. Статистика, підтверджена дослідженнями, лякає: всього 50 г. переробленого червоного м'яса (1 сосиска або кілька шматочків бекону), але щодня вони  на 18% збільшують ризик захворіти раком товстої і прямої кишки. Копченості теж користі не приносять. У них міститься бензапирен - продукт горіння, який надає той самий смак "димку". А ще ця речовина провокує рак. Велика кількість бензапирену в їжі може спровокувати розвиток пухлин шлунку, кишечника, підшлункової залози.
Ведіть активний спосіб життя
Результати більшості досліджень, проведених у різних країнах світу, засвідчили, що у людей, які ведуть сидячий спосіб життя, частіше розвивається онкологія. У  малоактивних пацієнтів діагностували рак легенів, товстої кишки і ендометрію матки. Між тим, для профілактики раку цілком досить постояти, походити, позайматися фітнесом хоч би 1,5 години на день.
Обмежити кількість спиртного
Воно теж викликає рак. Не саме по собі - а те, в що воно перетворюється в організмі. Це передусім ацетальдегід, що утворюється в результаті розщеплювання етанолу. Як наслідок - пухлини в шлунку, печінці, порожнині рота, глотці, гортані.  Дослідження зазвичай оперують поняттям умовної порції, рівної 0,33 мл. пива, келиху вина, чарки міцного алкоголю або 20 г. чистого спирту. Максимальна дозволена ученими доза - дві умовні порції алкоголю на день. Таку кількість ацетальдегіду організм виведе сам. Втім, чим менше алкоголю, тим краще.
Контроль рівня радону в приміщеннях
Цей радіоактивний газ утворюється з урану, який, у свою чергу, " мешкає" в каменях і ґрунті. Міжнародне агентство по вивченню раку класифікувало радон як найсильніший канцероген і визнало його винним в розвитку раку легенів. За деякими даними, доля захворювань, викликаних радоном, складає від 6 до 15%. У наші оселі він потрапляє через тріщини у бетоні в місцях з'єднання підлоги і стін, щілині в підлозі, через стічні і дренажні труби. Найбільше радону в підвалах і на перших поверхах будинків. Вище за третій поверх його концентрація в повітрі, як правило, незначна. До речі, зменшити її нескладно: треба частіше провітрювати приміщення.
Богдан Марків,
лікар з гігієни праці
відділу з питань гігієни праці
Управління Держпраці  у
Тернопільській області.