Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

20.01.2017Як поліпшити якість технічного стану і безпеку експлуатації пасажирських ліфтів

Питання ліфтів стало  ще більш актуальним через те, що тепер відбувається процес передачі ліфтів із житлово-комунального господарства до об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Це супроводжується певними проблемами, які стосуються як обслуговування ліфтів, так і заходів безпеки.
На думку головного державного інспектора Управління Держпраці у Тернопільській області Богдана Коропатницького і експерта технічного  ДП «Тернопільський експертно-технічний центр Держпраці» Володимира Луб’янського, на якість технічного стану ліфтів великий вплив має недостатній контроль їх власників за зберіганням устаткування, утриманням будівельної частини у справному стані, освітлення ліфтових установок, машинних приміщень і шахт  ліфтів.
Зокрема, не проведено технічне  обслуговування  і періодичний технічний огляд значної кількості ліфтів, що експлуатуються з простроченими термінами планово-попереджувальних ремонтів.
Такий стан ліфтового господарства та відсутність коштів на виконання робіт із замінами та ремонтами ліфтів, неправильна їх експлуатація можуть стати  причиною виникнення нещасних випадків з громадянами, як це сталося  8 грудня 2016 року о 14 год. 40 хв. у Львові, коли  працівник «Галнафтогазу»  впав у шахту ліфта з четвертого поверху. Ліфт у той час перебував у неробочому стані. Попередньо встановлено, що на четвертому поверсі чоловік примусово відчинив двері у шахту ліфта, заглянув всередину та, не втримавшись, впав.
Лікарі бригади швидкої медичної допомоги констатували смерть 64-річного чоловіка.
Свого часу один письменник-сатирик дуже дотепно підмітив небезпеку несправного ліфта: » Заходячи у ліфт, переконайтеся у наявності ліфта».
Над цим жартом сміються, мабуть, тільки в нас. Оскільки у всьому світі ліфт – джерело комфорту, і лише в нас  - джерело небезпеки.
Про ситуацію, що склалася в ліфтовому господарстві, написано багато й різного. Але лейтмотив один – все руйнується і щось треба робити.
Необхідно проводити роз’яснювальну роботу з населенням, що теж є проблемою, адже у багатьох ліфтах навіть немає Правил користування ліфтами. Часто їх зривають бешкетники.
Керівникам ліфтових організацій  необхідно проводити роботу  з обслуговуючим персоналом щодо поліпшення якості обслуговування.
З метою безпечної експлуатації ліфтового господарства  та запобіганню нещасних випадків і аварій на ліфтах житлового фонду та закладах соціально-культурної сфери, керівникам підприємств необхідно:
-    взяти під особистий контроль безпечне виконання робіт, які пов’язані з ремонтом і обслуговуванням ліфтів, суворо дотримуватися вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці під час виконання робіт;
-    встановити двосторонній моніторинг та обмін інформацією щодо організації безпечної експлуатації ліфтів та їх технічного стану;
-    посилити роботу з популяризації безпечних методів користування ліфтами серед громадян та мешканців будинків.
У 2016 році спеціалізовані організації виконали капітальний ремонт 60 ліфтів у 39 житлових будинках м. Тернополя на суму 3 млн. 149 тис. грн.
Фахівці Тернопільського експертно-технічного центру у минулому році здійснили експертне обстеження ліфтів житлових будинків м. Тернополя  в кількості 164 одиниць.
Кількість ліфтів, які відпрацювали більше 25 років (граничний термін експлуатації),  в обласному центрі з кожним роком збільшується і на сьогодні перевищує 567 одиниць.
Ось така статистика.
З врахуванням особливої важливості питання технічного стану, утримання та безпечної експлуатації ліфтів управлінню житлово-комунального господарства Тернопільської міської ради необхідно відновити проведення інформування населення через засоби масової інформації щодо належної експлуатації ліфтів; у ЖКГ відпрацювати механізм щодо отримання дозволів в органі Держпраці власниками житлового фонду на право виконання робіт, пов’язаних з організацією експлуатації ліфтів; керівникам ЖЕКів та ОСББ створити всі умови щодо безперешкодного доступу до машинних відділень ліфтів працівникам наглядових та силових структур; у ЖКГ розглянути питання щодо призначення відповідальної особи за організацію експлуатації ліфтового господарства Тернополя.
Необхідно створити спеціальну комісію з надання оцінки та більш детального вивчення стану ліфтового господарства в Тернополі із обов’язковим залученням представника Управління Держпраці у Тернопільській області  та  ДП «Тернопільський експертно-технічний центр Держпраці України» і  винесення даного питання на сесію міської ради.
Володимир Клименко.