Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

17.01.2017Профілактика і лікування грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій

Щорічно в осінньо-зимовий період захворюваність на грип та гострі респіраторні і вірусні інфекції завдає мільярдних збитків економіці більшості країн світу незалежно від їх економічної стабільності.
Основним заходом специфічної профілактики грипу є вакцинація. Вона здійснюється протигрипозною вакциною, що відповідає прогнозованій циркуляції збудника  і містить антигени (білок) одразу трьох штамів вірусу грипу, які відбираються на основі рекомендацій ВООЗ. Імунна система осіб, які були щеплені, виробляє власні антитіла для захисту проти хвороби.    Вакцинацію можна робити всім бажаючим знизити ризик захворювання на грип і запобігти його можливим ускладненням.
Імунітет після проведених щеплень проти грипу утворюється через 2-3 тижні. Тривалість захисту залежить від індивідуальних особливостей і становить не менше 6-12 місяців.
Лікувати грип можна за допомогою препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу – лише вони здатні вплинути на вірус грипу: припинити його розмноження в організмі. Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень.
Міністерство охорони здоров'я України стурбоване поширеною практикою надмірного та необґрунтованого призначення безрецептурних ліків для симптоматичного лікування неускладнених ГРВІ у дорослих і дітей.
Спираючись на сучасні доказові клінічні настанови, протоколи та рекомендації, МОЗ просить взяти до відома застосування груп препаратів при ГРВІ:
- антибіотики – не рекомендовані;
- противірусні препарати – не рекомендовані (крім озельтамівіру та занамівіру за показами);
- “імуномодулятори” – не рекомендовані, можуть бути шкідливі;
- інтерферони – не рекомендовані, ефективність співрозмірна з плацебо;
- антигістаміни – не рекомендовані, ефективність при лікуванні ГРВІ не доведена;
- «сиропи від кашлю» – не рекомендовані, можуть бути шкідливі у дітей до чотирьох років;
- «комбіновані ліки від застуди» – заборонені дітям молодшого віку, полегшують симптоми у дорослих;
- вітаміни – не рекомендовані, ефективність не доведена.
- рослині препарати – ефективність не доведена.
Отже, препарати, що пом'якшують симптоми хвороби (жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м'язах), не діють на вірус грипу, лише полегшують стан хворого. За умови легкого перебігу хвороби симптоматичне лікування у домашніх умовах може виявитися достатнім для повного одужання. Однак зловживати цими препаратами і застосовувати їх без призначення лікаря не слід: передозування може завдати серйозної шкоди організму.
Народні засоби для пом'якшення симптомів, наприклад, розтирання горілкою, вживання цибулі з часником чи ехінацеї – неефективні проти грипу.
Під час захворювання необхідно пити багато рідини. Їжа повина бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти не потрібно.
У вогнищах рекомендують проводити вологе прибирання приміщень, адекватну вентиляцію, використовувати засоби захисту органів дихання, здійснювати респіраторну гігієну.
     Богдан Марків,
    лікар з гігієни праці
    відділу з питань гігієни праці
    Управління Держпраці  у
    Тернопільській області.