Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

26.12.2016Тютюнопаління – загроза життю і здоров’ю людини

Шкідлива звичка – це властивість поведінки людини, це залежність організму, внаслідок чого людина не контролює свою поведінку. Варто лише сформуватися шкідливій звичці і вона керує людиною. Відповідно на це  витрачається частина її грошей, часу, енергії, на збиток чомусь більш корисному. Людина втрачає самоповагу, душевні сили, руйнується фізичне та душевне здоров’я. Деяких це врешті-решт убиває.
Ми живемо у складному світі, який постійно нас випробовує на міцність. Здорова сильна духом людина розуміє, що життя - це боротьба і старається долати труднощі. Емоційно слабка і духовно незріла людина панікує перед проблемами, відчуває тривогу, невпевненість і тому алкоголь, наркотики, а також тютюн є універсальними протекторами: залежно від потреби розслабляють або стимулюють нервову систему, підвищують судинний тонус, дають почуття задоволення, причому фальшиві.
Тютюнопаління - одне з найбільш поширених видів побутової токсикоманії, найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка. Нікотин є своєрідним стимулятором нервової системи, що має патологічний вплив на організм, особливо у розвитку ракових хвороб. Здійснюється паління вдиханням різних тліючих рослинних продуктів. Тютюновий дим містить канцерогенні речовини. Він містить нікотин, чадний газ, аміак, синильну кислоту, ціанистий водень, ацетон і значну кількість речовин, які спричиняють утворення злоякісних пухлин. Палінням спричинено велику частину всіх смертей від онкологічних захворювань. Воно зумовлює розвиток раку органів дихання, включаючи порожнину рота і верхніх дихальних шляхів, стравоходу, підшлункової залози.
Проблема тютюнопаління вкрай актуальна для України. Україна входить до групи із 11 країн Європи з найбільшим рівнем поширеності цієї шкідливої для здоров’я звички. За даними Міністерства охорони здоров’я України, в сучасних умовах кожна п'ята жінка - активний курець. Діти  11-13 років -  найбільш схильні до куріння. Це є найбільш ризиковий період. Для них куріння - це форма самовизначення і самоствердження (претензія на дорослість). Тому у віці 15-17 років куріння виступає як вже сформована звичка.
Тютюнопаління дуже негативно впливає на організм. Найбільше страждає від тютюнопаління репродуктивна функція людини. У сім'ях, де вживали тютюн під час вагітності, природжені каліцтва у дітей трапляються вдвічі частіше, народжуються неповноцінні та мертвонароджені діти, провокуються викидні. Куріння під час вагітності знижує масу тіла новонароджених, збільшує частоту внутрішньоутробних випадків смерті плоду, є причиною гальмування фізичного і розумового розвитку новонародженої дитини. Воно також зменшує здатність до дітонародження у жінок і порушує спермоутворення у чоловіків.
Вживання тютюну відбувається через органи дихання. Тому перш за все страждає легенева система. Легені у курців набувають чорного кольору. Якщо починати курити у віці 12-13 років, то у тридцятирічному віці можна мати таке захворювання як емфізема легенів. Тютюнопаління є причиною 90% усіх випадків захворювань на рак легенів.
Деякі інгредієнти тютюнового диму розчиняються в слині і з нею потрапляють у шлунок, цим самим викликаючи виразку шлунка (у 10 разів частіше), ніж у тих осіб, що не вживають тютюну.
Особливо негативно систематичне отруєння впливає на серцево-судинну систему. У всіх, хто палить, частота скорочень частіша у 2-2,5 рази, таким чином скорочується час відпочинку для серця і воно скоріш зношується, частіше трапляються захворювання серця: серцева недостатність, інфаркт міокарду, стенокардія, звуження судин. До 40% усіх смертельних випадків від ішемічної хвороби серця, інфаркту та інсульту, пов'язані з палінням цигарок.
Паління призводить до руйнування головного структурного елементу шкіри – колагену. Втрачає свою еластичність шкіра та слизові оболонки. З'являються зморшки, лице набуває вигляду вижатого лимону, голос стає низьким та хриплим.
Пасивне тютюнопаління негативно впливає на здоров’я оточуючих. Тютюновий дим у таких випадках спричиняє головний біль, нездужання, зниження працездатності, швидку втому, загострення захворювань верхніх дихальних шляхів. Особливо небезпечне пасивне паління для дітей.
Тютюнопаління провокує прискорення виникнення більшості професійних захворювань у працівників різних галузей народного господарства.
Зафіксовано чимало смертельних випадків в Україні і в Тернопільській області, коли нетверезі курці засинають із тліючою цигаркою, внаслідок чого виникають пожежі із летальними наслідками.
    Богдан Марків,
    лікар з гігієни праці
    відділу з питань гігієни праці
    Управління Держпраці  у
    Тернопільській області.