Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

21.12.2016Чим небезпечний чадний газ?

У м. Шумськ Тернопільської області 20 грудня 2016 року о 19 год. 53 хв. у приватному житловому будинку попередньо через порушення правил експлуатації пічного опалення від отруєння чадним газом до районної лікарні госпіталізовано 8 осіб (з них 7 дітей 2002, 2003, 2005, 2007, 2009, 2014 та 2016 р.н.). Про це повідомила прес-служба ДСНС.
Стан здоров’я госпіталізованих середнього ступеня  важкості.
Вітряна погода, дощ, зниження температури навколишнього середовища можуть стати причиною відсутності тяги в димових та вентиляційних каналах, що призводить до скупчення чадного газу в приміщеннях та отруєння людей.
Дотримання правил експлуатації газових приладів – запорука вашої безпеки!
На жаль, не всі усвідомлюють, що не лише від згоряння газу, а й від твердого палива (дрова, вугілля, торф) утворюється чадний газ. Не завжди усвідомлюють його серйозну   небезпеку, бо не розуміють, звідки він береться і як впливає на організм людини. До того ж чадний газ не має ані кольору, ані запаху.
Чадний газ (монооксид вуглецю, СО) утворюється при горінні вуглецю чи вуглецевих сполук. Потрапляючи у кров, чадний газ сполучується з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень організмом. Таким чином людина гине від задухи. Після двох годин перебування в приміщенні, у повітрі якого міститься лише 0,1% СО, людина непритомніє. Непритомність супроводжується таким знесиленням, що людина навіть помітивши небезпеку, не спроможна врятуватись. За більшого вмісту у повітрі монооксиду вуглецю час, за який можна смертельно отруїтися, значно скорочується.
Як вберегти себе та свою родину від отруєння чадним газом:- при користуванні газовими приладами забезпечити доступ повітря в приміщення;
- щоб уникнути обмерзання оголовків димоходів та скупчення чадного газу в приміщенні, мешканцям домоволодінь необхідно здійснювати огляд димових каналів не рідше одного разу на місяць у зимовий період;
- за допомогою легкої смужки паперу до та під час користування газовими приладами перевіряти тягу в димових та вентиляційних каналах. Для цього прикласти смужку паперу до отвору димоходу. Якщо смужка залишиться нерухомою – тяга в димоході відсутня - газовими приладами користуватись заборонено;
- звернутись в спеціалізовану організацію, яка має дозвіл для ремонту димових та вентиляційних каналів вашого домоволодіння;
- не рідше одного разу на рік, перед початком опалювального сезону організувати перевірку технічного стану димових та вентиляційних каналів вашого домоволодіння.
Пам`ятайте! При виявленні запаху газу треба негайно викликати аварійну газову службу за номером "104".
Нагадуємо усім споживачам природного газу про важливість дотримання правил безпеки користування газом у побуті.
 Відкривайте вікно (кватирку) на провітрювання, перевіряйте тягу до вмикання газових приладів та під час їхньої роботи. Не користуйтеся газовими приладами за відсутності тяги та несправним газовим обладнанням.
Віктор Мовчан,
начальник відділу
Управління Держпраці
у Тернопільській області.