Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

14.12.2016Профілактика грипу та застудних захворювань

13 грудня 2016 року відбулось засідання Тернопільської міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Комісія розглянула питання про захворюваність на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції.
Прийнято рішення про тимчасове призупинення навчального процесу у всіх загальноосвітніх  та позашкільних закладах міста Тернополя на період з 14 по 16 грудня.
У зимовий період традиційно спостерігається спалах захворювань на грип та застудні захворювання.
Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.
Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.
Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє чи просто розмовляє.  Зона зараження  - до двох метрів навколо хворого.
У зоні особливого ризику перебувають працівники медичних закладів, банківської сфери, зв’язку, транспорту, торгівлі, громадського харчування та інших установ з великою кількістю відвідувачів.
СЬОГОДНІ В УКРАЇНІ ПО ВСІХ РЕГІОНАХ ЗБІЛЬШУЄТЬСЯ КІЛЬКІСТЬ ЗАХВОРЮВАНЬ НА ГРИП
Симптоми грипу в більшості випадків схожі з симптомами сезонного грипу і включають в себе лихоманку (підвищення температури), кашель, біль у горлі, нежить, біль у м'язах, тахікардію, головний біль, озноб і слабкість. В окремих випадках симптоми також включають нудоту, блювоту або діарею.
Температура найчастіше вище, ніж при ГРВІ та інших застудних захворюваннях, які не викликані вірусом грипу.
Є також небезпечні симптоми, коли треба негайно звертатися до лікаря. Хворому слід негайно звернутися за медичною допомогою, якщо на тлі захворювання грипом чи ГРВІ у нього з'являється задуха або утруднене дихання, посиніння губ, нудота або блювота, ознаки зневоднення, судоми, сплутаність свідомості, а також якщо температура дуже висока і не знижується при прийомі жарознижуючих засобів, або залишається підвищеною довше 4-5 днів.
Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.
При появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома, щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей, зокрема колег, на небезпеку, смертельну для деяких з них.
Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.
Звісно, не всі хворі поспішають звертатися до лікаря. Багато хто, побоюючись втратити роботу, займаються лікуванням самостійно і при цьому вперто ходять на роботу, будучи джерелом вірусу.
ЯК ЗАПОБІГТИ ГРИПОВІ ТА ГОСТРИМ ВІРУСНИМ ІНФЕКЦІЯМ:
1. Більше гуляйте на свіжому повітрі. Якщо до офісу одна-дві тролейбусні зупинки, пройдіться пішки - в переповненому транспорті велика ймовірність підхопити вірус. По можливості обирайте маршрут через парк, подалі від автомагістралей і вихлопних газів. Обов'язково одягайтесь по погоді і не перемерзайте!
2. Частіше мийте руки. Більш за все бактерії та віруси передаються через брудні руки і побутові предмети. Якщо у вашому офісі не передбачені мило та паперові рушники, потурбуйтесь про це самі. Обов'язково мийте руки після вулиці та перед їжею. В крайньому випадку користуйтесь дезінфікуючими засобами. Крім того, старайтесь не торкатися обличчя руками.
3. Протирайте мишку, клавіатуру і телефон. Предмети, до яких часто доторкаються, - додаткове джерело бактерій. Запасіться серветками для оргтехніки та кожного дня протирайте поверхні на робочому столі.
4. Полощіть горло і промивайте ніс. Промивання дихальних шляхів допомагає позбутися вірусів. Для проведення процедур можна використовувати розчин морської солі. Це допоможе попередити захворювання.
5. Провітрюйте приміщення. Разом з колегами періодично залишайте кабінет на п'ять-десять хвилин. Прослідкуйте, щоб ніхто не залишався на робочому місці. Перебування на протязі підвищить ризик захворіти. А ось приємне спілкування за чашкою чаю з лимоном, навпаки, і настрій підніме, і імунітет зміцнить.
6. Дотримуйтесь правильного харчування та пийте більше води. Замініть ранкову каву на трав'яний або фруктовий чай. Принесіть на роботу баночку варення чи меду. Влаштуйте з колегами вечір чаювання або почніть ранок з фруктів. Діліться рецептами здорового харчування та пригощайте один одного корисними солодощами. Пийте більше води.
7. Уникайте колег, які хворіють, і не приходьте на роботу з симптомами грипу та застуди. Якщо хтось з ваших колег захворів, ненав'язливо запропонуйте йому піти на лікарняний. Так ви виявите турботу про співробітника і вбережете решту від грипу та застудних захворювань. Якщо ж переконати колегу посидіти вдома не вдалось, постарайтеся з ним не контактувати. Крім того, не слід самому виходити на роботу хворим, щоб не заражати колег.
8. Відмініть планерки та наради. Не організовуйте зустрічі в переговорних за участі великої кількості людей. Година-дві у закритому приміщенні і переговорна стане розплідником інфекції. Замініть ранкові планерки онлайн-спілкуванням, а для обговорення важливих питань призначте відеоконференцію.
9. Уникайте стресових ситуацій. Стрес посилює схильність організму до простудних захворювань. Пам'ятайте, що робота була і буде, а здоров'я вам ніхто не поверне. Не нервуйте і намагайтеся зберігати спокій.
10. Приймайте душ в кінці робочого дня. Після роботи не зайвим буде прийняти теплу ванну або душ. Так ви змиєте весь пил, що накопичився за день, розслабитесь і зарядитесь позитивом на наступний день.
11. Не ігноруйте симптоми хвороби. При перших симптомах застуди або грипу негайно починайте лікування. Прийміть імуностимулюючий чи противірусний препарат. За необхідності зверніться до лікаря. І якщо потрібно – беріть лікарняний.
12. Носіть марлеву пов'язку.
Важливо не лише самому дотримуватись правил, а й заохочувати колег.
Виконуйте  рекомендації  всім офісом і будьте здорові!
Богдан Марків,
лікар гігієни праці
відділу   з питань
гігієни праці
Управління Держпраці
у Тернопільській області.