Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

13.12.2016Суворе дотримання правил безпечного користування газом у побуті збереже життя і здоров’я людей

Користування газом у побуті через невиконання правил безпеки може призвести до трагічних наслідків.
Зокрема, нещастя трапилось 10 грудня  2016 року пізно ввечері у Смиківцях Тернопільського району.
У приватному житловому будинку, ймовірно внаслідок несправності витяжної вентиляції, отруїлися продуктами згоряння природного газу троє осіб 1994-го, 1997-го та 2001 року народження.
Потерпілих  шпиталізовано до реанімацінйого відділення обласної, а неповнолітнього -  до  дитячої обласної лікарень.
Тож вкотре нагадуємо правила безпечного користування газом.
Газ не має кольору і запаху. Для запобігання нещасних випадків у газ додають речовини зі специфічним запахом.
Газ не токсичний, але при накопиченні в приміщенні за рахунок витиснення повітря може викликати задуху.
Наявність у приміщенні газу та продуктів згоряння можуть призвести до отруєння та задухи. Потрібно постійно слідкувати за працездатністю вентиляційних каналів та періодично їх чистити.
Газ у суміші з повітрям вибухонебезпечний. Природний газ легший за повітря в два рази, при витоку він піднімається і накопичується у верхній частині приміщення.
Забороняється:
- користуватися несправними газовими приладами при наявності витоку газу;
- залишати без нагляду працюючі газові прилади;
- застосовувати вогонь для виявлення витоку газу. В приміщенні, де відчувається запах газу, не запалювати сірників, не вмикати/вимикати електричні прилади до ліквідації витоку газу;
- прив'язувати до газопроводу мотузок і навантажувати його;
- сушити білизну над газовою плитою;
- закривати вентиляційні канали або захаращувати їх;
- експлуатувати газові прилади при закритій квартирці та відсутності тяги у димовому і вентиляційному каналах;
- використовувати для сну приміщення, де встановлені газові прилади;
- проводити самостійний ремонт, перенесення або установку газових приладів;
- самостійно проводити ремонт по реконструкції димових та вентиляційних каналів. Такі роботи виконуються тільки спеціалізованими підприємствами.
При витоку газу необхідно негайно вимкнути газові прилади, провітрити приміщення і викликати аварійну службу газового господарства за тел. «104».
Надання першої медичної допомоги:
потерпілого вивести із загазованого приміщення (в теплий період року - на вулицю, а взимку - в добре провітрюване приміщення). Ознаками задухи є посиніння обличчя, з’явлення червоних плям, непритомність;
при відсутності дихання у потерпілого йому необхідно проводити штучне дихання до тих пір, поки він не почне дихати самостійно;
викликати швидку допомогу за тел. “103”.
Шановні тернополяни! Пам’ятайте прості та ефективні правила поводження з газовими приладами! Нагадайте ці правила своїм рідним та друзям – це допоможе запобігти нещасним випадкам при використанні газу в побуті, збереже життя та здоров’я.
УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ, ПАТ «ТЕРНОПІЛЬГАЗ», ПАТ «ТЕРНОПІЛЬМІСЬКГАЗ»  НАГАДУЮТЬ ПРОСТІ ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ КОРИСТУВАННЯ ГАЗОМ У ПОБУТІ, ДОТРИМАННЯ ЯКИХ ЗБЕРЕЖЕ ЖИТТЯ ВАМ ТА ВАШИМ РІДНИМ:
дотримуйтесь правильної послідовності дій при включенні газових приладів: спочатку необхідно запалити сірник, а вже потім відкривати подачу газу;
забезпечте під час роботи газових приладів постійний приплив свіжого повітря (обов’язково відчиніть вікно чи кватирку);
заміну газових приладів (підключення до діючих газопроводів), запірної арматури виконують працівники спеціалізованих підприємств газових господарств. області;
не змінюйте самостійно конструкцію димових та вентиляційних каналів, не користуйтесь газовими приладами після закінчення терміну дії Акта про перевірку та прочистку димових та вентиляційних каналів, не заклеюйте вентиляційні решітки;
не включайте та ні в якому разі не користуйтеся несправними газовими приладами!;
не залишайте без нагляду працюючі газові прилади, не допускайте їх перегріву - це може сприяти виникненню аварійних ситуацій;
не допускайте до користування газовими приладами осіб, які не знайомі з правилами безпечного користування газовими приладами, осіб у нетверезому стані, дітей до 13 років, які не пройшли інструктаж;
не використовуйте газові плити для обігріву квартири, при цьому утворюються отруйні речовини, в тому числі окис вуглецю (чадний газ);
не користуйтеся газовими приладами з несправною автоматикою безпеки;
при виявленні запаху газу в квартирі - негайно повідомляйте про це за телефоном 104, відповідайте на всі запитання диспетчера аварійно-диспетчерської служби, прослухайте інструктаж про те, що вам робити в тій чи іншій аварійній ситуації. Виконуйте всі вимоги та рекомендації диспетчера та чекайте приїзду аварійної бригади.
Пам’ятайте! У загазованому приміщенні достатньо маленької іскри, щоб стався вибух!
Цю вимогу грубо знехтував власник однієї з квартир 5-поверхового будинку у Житомирі, в якому 13 листопада минулого року стався потужний вибух газу.
Внаслідок вибуху 39-річний господар квартири отримав опіки рук та обличчя і був госпіталізований до лікарні. У квартирі вибиті двері, балкони та вікна. Також пошкоджено шибки у вікнах сусідніх квартир.
Попередньо встановлено, що в квартирі, де стався вибух, проводилися ремонтні роботи. Увечері власник зайшов до приміщення і, за його словами, встиг тільки відкрити запальничку, щоб закурити.
Під час опалювального сезону всім потрібно звернути увагу на підступні властивості чадного газу. Адже СО — монооксид вуглецю — безбарвний газ, що не має запаху, тому він особливо небезпечний: його неможливо відчути.
Чадний газ за молекулярною масою легший від повітря, тому він швидко заповнює кімнату, накопичуючись спочатку під стелю, а потім опускається до підлоги. Причинами накопичення чадного газу в приміщеннях, гаражах, підвалах та кабінах автомобілів при працюючих двигунах є щільно зачинені двері та вікна, герметичність пластикових вікон. Часто в житлових приміщеннях, бажаючи зберегти тепло, закривають витяжку, коли ще не прогоріло все паливо.
Отруєння чадним газом - найпоширеніше під час опалювального сезону. Таке отруєння умовно можна поділити на три групи.
* Отруєння вихлопними газами автомобіля. Спостерігається, як правило, у холодну пору року і трапляється при працюючому двигуні автомобіля в погано вентильованому гаражі.
* У побуті. Трапляється в приміщеннях з пічним опаленням при несправних димоходах або при передчасному закритті пічної заслінки.
* Отруєння осіб під час пожежі, які перебувають у закритих і задимлених приміщеннях (найчастіше діти), або у працівників пожежних команд за відсутності індивідуальних засобів захисту.
Чадний газ є особливо небезпечним для організму людини. Ця небезпека збільшується ще й тому, що він не має запаху, і отруєння може настати непомітно. Отруйна дія газу викликана тим, що він утворює з кров'ю порівняно стійку сполуку — карбоксигемоглобін. Цей складний комплекс важко руйнується і не виконує функції транспортування кисню. Отруєння цим газом настає внаслідок критичної нестачі кисню в організмі.
Для того, щоб захиститися від небезпеки отруєння чадним газом, потрібно дотримуватися таких чітких правил:
1. Ретельно перевірте тягу в димоходах! Якщо її немає, зверніться до спеціалістів, які займаються прочищенням димохідних та вентиляційних каналів.
2. Пам'ятайте, що газові плити призначені тільки для приготування чи підігріву їжі. Не вмикайте пальники чи духовку для обігріву приміщення!
3. Газові конвектори також можуть бути небезпечними: якщо тяга недостатня — продукти згоряння можуть проникати у приміщення. Коли відчутний запах газу — у жодному разі не можна вмикати чи вимикати електричні прилади та світло.
4. Не залишайте дітей без нагляду при ввімкнених нагрівальних приладах!
5. Не перебувайте в закритому гаражі, де є автомобіль з працюючим двигуном. Не можна тривалий час відпочивати в автомобілі з увімкненим обігрівачем і двигуном, навіть якщо автомобіль на відкритому повітрі.
6. Регулярно запрошуйте спеціалістів, щоб визначити, чи відповідають правилам пожежної безпеки усі системи опалення.
Якщо отруєння чадним газом все ж таки сталося, то потрібно надати першу допомогу. Для цього необхідно винести потерпілого  на свіже повітря. Для ліквідації наслідків отруєння застосовують енергійний масаж тіла, прикладають грілки до ніг, дають короткочасно вдихати пари нашатирного спирту. При цьому карбоксигемоглобін поступово руйнується і гемоглобін у крові відновлює свою здатність сполучатися з киснем.
Тож будьте обережні! Ваші правильні дії в екстремальних ситуаціях допоможуть уникнути небажаних наслідків.
Збережіть своє майно, життя та здоров’я!
Завжди виконуйте правила безпечного використання природного газу!
 
Віктор Мовчан,
начальник відділу Управління
Держпраці у Тернопільській області.