Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

05.12.2016Дотримуйтесь правил безпечного користування побутовими газовими приладами

Нагадуємо, що 10 жовтня поточного року з підозрою на отруєння чадним газом до лікарні потрапила родина у складі чотирьох осіб: дорослі 1980 і 1984 років народження та дві дитини 2001 і 2005 років народження, які мешкали в одному з житлових будинків м. Кривий Ріг.
Відповідно до наданого лікарнею діагнозу, всі члени родини отримали отруєння продуктами неповного згорання природного газу. За фактом цього нещасного випадку було створено комісію, яка з’ясовувала обставини і причини його виникнення. Окрім фахівців гірничопромислового управління ГУ Держпраці у Дніпропетровській області до складу комісії увійшов експерт технічний в галузі будівництва та газозабезпечення  ДП «Криворізький ЕТЦ», інженер ПАТ «Криворіжгаз» та інспектор виконкому районної у місті Кривому Розі ради. Разом з тим, до розслідування залучалися спеціалізовані організації, які провели обстеження газового опалювального приладу, встановленого в житловому будинку, та системи димовідведення та вентиляції будинку.
Зважаючи на результати проведеної роботи, комісія дійшла висновку, що цей груповий нещасний випадок стався через ряд технічних причин, а саме:
- відсутність вентиляційних каналів у приміщеннях, де встановлено газові прилади;
- газовий опалювальний котел встановлено в санітарній кімнаті та без природного освітлення (вікно з кватиркою (фрамугою);
- димовий канал знаходиться в зоні вітрового підпору, тяга в каналі порушується, виникає зворотній рух потоку продуктів згорання від котла – зверху вниз (перекидання тяги);
- експлуатація димоходу, який не придатний для відведення продуктів згоряння від газового опалювального приладу, відсутність утеплення димоходу призвело до зниження температури продуктів згоряння (гази, що відходять), чим зменшило тягу (розрідження) в димоході;
- самовільне втручання в систему димовідведення – електрична витяжка зі штучним спонуканням, яка встановлена в приміщенні кухні, з’єднана з димоходом від газового котла за допомогою гофрованої труби та трійника;
- самовільне втручання в систему газопостачання житлового будинку – заміна та встановлення газових приладів без урахування вимог нормативних документів.
Окрім технічних причин, комісія встановила організаційні причини аварії: не проводиться періодична перевірка та прочищення димового та вентиляційного каналів; не проводиться технічне обслуговування систем газопостачання; відсутній інструктаж мешканців будинку.
За фактом встановлених обставин і причин нещасного випадку та з метою запобігання виникнення подібних ситуацій, комісією запропоновано для  спеціалізованих підприємств газового господарства, спеціалізованих підприємств, що виконують роботи по перевірці та чищенню димових та вентиляційних каналів (ДВК) та місцевих органів виконавчої влади ряд заходів, спрямованих на безпечне використання газу у побуті.
Звертаємо увагу!
Категорично забороняється самовільне влаштування, заміна та переміщення газових приладів!
Користуючись проточними водонагрівачами чи опалювальними газовими приладами. Виконуйте основні вимоги безпеки: перевірте наявність тяги, забезпечте надійну вентиляцію приміщення, для чого відкрийте кватирки вікон, не закривайте решітки вентиляційних каналів, забезпечте постійне провітрювання приміщення. При встановленні в приміщені кухні газових приладів з відводом продуктів згоряння в димохід забороняється облаштовувати над газовими плитами витяжну вентиляцію з штучним спонуканням.
Прес-служба Держпраці.