Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

30.11.2016Отруєння побутовим газом

29 листопада поточного року у Тернополі на вулиці Кривоноса молода сім’я отруїлась чадним газом.

Наразі причину нещасного випадку з’ясовують. Існує версія, що газ поширився через несправну газову колонку,  Медики зазначають, що на виклик виїхали о 23:05. 18-річну дівчину довелось забрати в університетську лікарню.

Її однорічну дитину та чоловіка  теж доставлено в лікарню.

Найбільш поширеним побутовим газом вважається метан. На кухні він зайняв місце як незамінний вид палива при термообробці їжі, а на автозаправках — як  пальне.

Користуватися метаном просто і зручно. Але у нього є одна підступна властивість — токсичність. Тому, щоб уникнути отруєння,, необхідно знати його природу і не порушувати правил поводження з ним.

Метан — газ без кольору і запаху. Горить голубуватим полум’ям. У певних пропорціях з повітрям здатний вибухати. Отруєння побутовим газом відбувається, коли людина починає дихати повітрям з наявністю в ньому метану на рівні 20-30% і вмістом кисню менше 21%.

Діє метан як сильний наркотик. Він вражає центральну нервову систему, пригнічує дихальну функцію, викликаючи кисневе голодування. Якщо терміново не вжити заходів по дегазації приміщення, то може настати інтоксикація аж до летального наслідку.

Симптоми і форми отруєння метаном
Як правило, при патогенезі отруєння побутовим газом токсикологи виділяють чотири ступеня тяжкості. Кожна відрізняється своєю симптоматикою і поведінкою потерпілого.
1. Легка форма
Для неї характерна асфіксія. У потерпілого з’являються запаморочення, слабкість, сльозотеча, відчуття різей в очах, розвивається сонливість, виникає серцевий біль.
2. Середня форма
На цій стадії отруєння ще більше пригнічується центральна нервова система, частішає пульс, спостерігаються розлади рухових координацій, настає колапс.
3. Важка форма
Цей ступінь отруєння свідчить про високої концентрації газу в легенях. Його ознаками є ураження мозку і міокарду, набряк легень, тривалий і стійкий несвідомий стан.
4. Миттєва форма
Після декількох вдихів наступає асфіксія або ядуха і непритомність. Через 5-6 хвилин зупиняється серце, настає смерть.
Проте трагедія може статися і при формах отруєння менш інтенсивних. Щоб цього не сталося, потерпілому необхідно надати своєчасну допомогу.
Профілактика
Перше, що необхідно зробити для потерпілого, це якомога швидше вивести його з небезпечної зони, відключити джерело газу і викликати швидку допомогу. Якщо транспортування неможливе, то в приміщенні відчиняють вікна і двері для припливу повітря. Потім діють таким чином:
·                     розстібають одяг на хворому і роблять штучне дихання;
·                     переводять у ліжко, піднімають ноги, прикладають лід до голови;
·                     розтирають груди і кінцівки, загортають, дають нюхати нашатир;
·                     при блювоті повертають на бік, охороняючи, щоб не захлиснувся блювотними масами;
·                     у разі рідкісного дихання (8-10 вдихів на хвилину), повторюють штучне дихання.
Коли криза мине і стан покращиться, хворому дають пити багато рідини: чай, молоко, кисломолочні продукти. Після цього можна призначати комплексне лікування, спрямоване на усунення ацидозу, гіпотонії, відновлення роботи серця, дихальних органів і центральної нервової системи.

Виключення можливих помилок при наданні допомоги

Одне з головних правил порятунку людини при отруєнні побутовим газом - не запалювати вогонь і не включати електроприлади в приміщенні. Незначна іскра може призвести до вибуху скупчення метану.
Штучне дихання потерпілому робіть, вдихаючи повітря через мокру марлеву тканину, а при видиху відводите своє обличчя в сторону. Це обереже вас від можливого отруєння.
При важких формах інтоксикації протипоказаний адреналін, морфін або морфіноподібні ліки.
Богдан Марків,
лікар з гігієни праці
відділу з питань гігієни праці
Управління Держпраці  у
Тернопільській області.