Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

05.10.2016На онлайн-прийомі Голова Держпраці зосередився на можливостях посадових осіб підприємства проводити технічне опосвідчення посудин, що працюють під тиском

Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега провів онлайн-прийом громадян з Тернопільською областю. До Голови Держпраці виявили бажання звернутися шість осіб, які попередньо оформили свій запит в територіальному управлінні Держпраці та отримали запрошення на онлайн-прийом.

Він відбувається за допомогою скайп-звязку, за графіком зазначеним на сайті Держпраці.

Віталія Корницького, начальника служби охорони праці ПРАТ «Тернопільський молокозавод»  під час роботи турбує питання, чи можуть посадові особи підприємства проводити технічне опосвідчення посудин, що працюють під тиском, аміачних холодильних установок, оскільки Правилами будови і безпечної експлуатації аміачних установок (НПАОП) така можливість передбачена? 

Не знайшовши з різних джерел вичерпної відповіді, Віталій звернувся до Голови Держпраці. Так, Роман Чернега роз’яснив,що теоретично «так» – посадові особи можуть проводити технічне опосвідчення посудин, але вони мають пройти відповідне навчання  і стати «експертами» для того, щоб таке опосвідчення робити. Таке навчання можна пройти в спеціалізованих установах, зокрема у ДП «Головний навчально-методичний центр Держпраці».

Від 26 квітня 2004 року Кабінет Міністрів України затвердив Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки. Дія цього Порядку поширюється на всіх суб’єктів господарювання, які проводять огляд, випробування та/або експертне обстеження (технічне діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, перелік яких визначено постановою Кабінету Міністрів України, а також на підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності і господарювання та фізичних осіб, що використовують найману працю, які мають намір розпочати або здійснюють експлуатацію такого устатковання.

Відповідно до пункту 1 додатку 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107, роботодавець повинен отримати дозвіл на технічний огляд, випробування, експертне обстеження, технічне діагностування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 17 додатку 3 до Порядку видачі дозволів до такого устатковання належать посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (мегапаскаля).

Отже, у процесі експлуатації зазначених у запитанні Віталія посудин щодо визначення їх технічного стану та можливості подальшої експлуатації, необхідно керуватись вказаними постановами.

Важливе запитання прозвучало до Голови Держпраці від громадянки Зоряни Карпик. Так, її чоловік був мобілізований на військову службу, за ним мало бути збережено робоче місце та середній заробіток. За словами Зоряни, фактично роботодавець робоче місце за її чоловіком зберіг, але виплату середнього заробітку не проводив. Після демобілізації чоловік повернувся на роботу, але внаслідок нещасного випадку, пов’язаного з ДТП загинув. Так, Зоряну цікавить, чи має вона право, як особа, що є спадкоємцем, на отримання невиплаченого її чоловікові середнього заробітку за час проходження військової служби. Роман Чернега зазначив, що це запитання надважливе. Адже питання, які пов’язані з учасниками АТО, на особливому контролі Держпраці.

Відповідно до статті 119 Кодексу законів про працю на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку. Згідно з статтею 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодуванням у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкоємцеві, але не були ним одержані за життя, передбачаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини.

Роман Чернега рекомендував Зоряні зібрати необхідні документи як спадкоємиці, і у разі відмови підприємства допомогти розібратися, продовжувати з’ясовувати проблему у судовому порядку.

Фахівцям управління Держпраці Голова Служби доручив посприяти вирішенню ситуації, а саме допомогти з переліком необхідних документів та, за необхідністю, провести перевірку підприємства, на підставі заяви Зоряни Карпик.

Голова Держпраці відповів і на інші питання громадян, які відвідали онлайн-прийом, дав слушні рекомендації та практичні поради.

Якщо Ви бажаєте потрапити на онлайн-прийом необхідно:

1. Відстежити на сайті Державної служби України з питань праці, коли саме запланований онлайн-прийом громадян конкретно у вашому регіоні (У розділі сайту «Онлайн-прийом громадян» вказані дати і час прийому).
2. Звернутися до територіального управління Держпраці у вашому регіоні і зареєструвати звернення та запитання, залишити контакті дані.
3. Якщо запитання в межах повноважень Держпраці, ви отримаєте запрошення на онлайн-прийом у вашій області, який проводиться в Управлінні Держпраці.