Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

05.10.2016Медичні огляди – запорука збереження здоров'я кожного працівника

Здоров'я – найбільша цінність, стверджує народна мудрість. Це тому, що тільки за наявності здоров’я  в людини є сили і наснага для праці, спілкування, та творчості.   Берегти здоров'я треба з дитинства, а хвороби легше попередити, ніж лікувати. Збереження здоров'я вимагає знання не лише будови і процесів життєдіяльності організму людини, а й умов праці, побуту, чинників природного і соціального середовища життєдіяльності та їх впливу на стан здоров'я.
Надзвичайно важливу роль у збереженні здоров´я людей, профілактиці та ранньому виявленні  захворювань, у тому числі професійних та професійно зумовлених, відіграють профілактичні медичні огляди працівників.
Важливість та необхідність проведення профілактичних медичних оглядів працівників визначена у статті 17 Закону України  „Про охорону праці” № 229 – ІV від 21.11.2002 р.,  де зазначається, що роботодавець зобов'язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі та щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.
Процедуру організації та проведення медичних оглядів працівників визначено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 №246 «Про затвердження порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій».
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014р.за №442 „Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” утворено Державну службу України з питань праці (Держпраці), поклавши на неї, поряд з іншими, функції з реалізації державної політики у сфері гігієни праці та функції із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників, які протягом багатьох років  традиційно виконувала ліквідована Державна санітарно-епідеміологічна служба України.
Управління Держпраці у Тернопільській області, як територіальний орган Держпраці, реалізує державну політику та координує роботу місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, інших суб’єктів господарювання у сфері гігієни праці, проводить розслідування обставин та причин виникнення гострих і хронічних професійних захворювань та отруєнь, забезпечує складання санітарно-гігієнічних характеристик умов праці для подальшого визначення зв'язку захворювання з умовами праці, здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гігієни праці, у тому числі нагляд (контроль) за дотриманням вимог санітарних норм та правил, наявністю обов'язкових медичних оглядів працівників, здійснює інші повноваження, визначені законом.
Пріоритетними напрямами діяльності відділу з питань гігієни праці Управління є контроль за своєчасністю та повнотою проведення медичних оглядів (згідно з  вимогами наказу МОЗ України від 21.05.2007р.за №246 „Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій”), участь у складанні Актів визначення категорій працівників, які підлягають медичним оглядам та Заключних актів за результатами медичних оглядів, погодження Списків працівників, які підлягають медичним оглядам, погодження та аналіз Оперативної інформації за результатами проведення періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, а також проведення реєстрації та обліку випадків професійних захворювань (отруєнь) на підставі відповідних повідомлень та актів.
Основні етапи організації та проведення медичних оглядів наступні:
- подання заяви роботодавцем до управління Держпраці у Тернопільській області щодо скерування представника для визначення категорії працівників, які підлягають медичному огляду (заява подається з відповідними додатками:  витяг з штатного розпису, результати останніх лабораторних досліджень шкідливих виробничих факторів на робочих місцях);
- оформлення комісійного Акта визначення категорій працівників, які підлягають медичному огляду;
- складання та погодження поіменних списків працівників, які підлягають періодичному  медичному огляду;
-  проведення медичного огляду лікувально-профілактичним закладом;
- оформлення заключного акта та оперативної інформації за результатами проведених медичних оглядів;
- аналіз результатів медичних оглядів, здійснення оздоровчих та  профілактичних заходів.
Консультації з питань організації та проведення періодичних (попередніх) медичних оглядів та інших питань з гігієни праці можна отримати у відділі з питань гігієни праці Управління Держпраці у Тернопільській області за адресою: 46006,  м. Тернопіль, вул. Шпитальна, 7,  тел. 25- 55- 52;   068 425 1044.
Олег  Бандура,
головний державний інспектор
відділу гігієни праці Управління
Держпраці у Тернопільській
області.