Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

03.10.2016Небезпечні та шкідливі виробничі фактори в ковальсько-пресових цехах

Щоб уникнути небажаних наслідків постійного впливу яких-небудь небезпечних або шкідливих чинників важливе значення має правильна організація режиму праці працюючих у ковальсько-пресових цехах.
У ковальско-пресових цехах до небезпечних і шкідливих виробничих чинників відносяться токсичні гази, пил, масляний аерозоль, надлишкове тепло, підвищенний рівень шуму та вібрації, небезпека ураження електричним струмом, механізми, що рухаються та інші.
Санітарно-гігієнічні умови в ковальсько-пресових цехах характеризуються наявністю в повітрі виробничого приміщення шкідливих токсичних речовин: масляного аерозолю, що утворюється при змащуванні штампів; продуктів згоряння мастильних матеріалів (мінеральних масел, масел тваринного походження, воску, емульсій, водяних розчинів мила, синтетичних масел, графітних мастильних матеріалів); сірчистого газу, оксиду вуглецю, сірководню та інші. Концентрації пилоподібних часток, окалини й графіту, що здувається повітрям з поверхні матриць, штампів і кувань, у повітрі робочої зони становлять 3,9–4,1 мг/м3 , за пресами можуть досягати 22–138 мг/м3 (при відсутності місцевих відсмоктувачів).
Виділення токсичних газів від нагрівальних печей у молотових і пресових прольотах досягають 3–7 г при спалюванні 1 кг природного газу і 2,2–5,2 г SО2 при спалюванні 1 кг мазуту. У цех попадає до 10% загальної кількості шкідливих речовин, що виділяються при згорянні палива.
Джерелами тепловиділень є поверхні нагрівальних печей, гарячі поковки, що обробляються і остигають потім у цеху. Ковальсько-пресові цехи характеризуються значними виділеннями тепла, переданого випромінюванням і конвекцією. Ковальсько-пресові цехи характеризуються підвищеним шумом і вібрацією.
Джерелами шуму є пароповітряні і пневматичні штампувальні молоти, викиди стислого повітря при роботі пресів і молотів без глушників, а також струмінь стислого повітря, використовуваного для обдування матриць штампів від пилу і окалини.
Час впливу вібрацій на коваля дорівнює 7,5–10 періодам коливань фундаменту. Загальний час впливу вібрацій залежить від числа ударів, які наносяться у зміну.
Забезпечення безпеки праці – необхідна умова будь-якого технологічного процесу. Організація роботи в ковальсько-пресовому й ковальсько-штампувальному виробництвах повинна бути спрямована на суттєве підвищення продуктивності праці, раціональне використання та економію матеріальних і трудових ресурсів, автоматизацію і механізацію трудомістких процесів, що забезпечує поліпшення умов праці.
Основними напрямами правильної організації технологічних процесів і створення виробничого устаткування при їхній розробці, зміні й модернізації є: безперервність технологічних процесів з усуненням ручних операцій; максимально можлива герметизація і теплоізоляція устаткування з автоматичною сигналізацією про хід технологічного процесу; механізація і автоматизація виробничих операцій з дистанційним керуванням ними; заміна токсичних речовин нешкідливими або менш шкідливими; використання мастильних матеріалів, що не забруднюють повітряне середовище робочих приміщень; амортизація локальної і загальної вібрацій; раціональна організація робочих місць зі зручним ручним інструментом; перехід із твердого і газоподібного палива на електричне нагрівання заготівель (індукційним методом і методом опору); механізація збирання відходів з робочих місць.
 
  Богдан Марків,
  лікар з гігієни
  відділу з питань
  гігієни праці
  Управління Держпраці
  у Тернопільській області