Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

29.09.2016На засіданні колегії Управління обговорили питання щодо стану охорони праці в навчальних закладах області

27 вересня 2016 року під головуванням в.о. начальника Управління Наталії Рус відбулося засідання колегії Управління Держпраці у Тернопільській області, на якому розглянуто й обговорено питання: «Про стан охорони праці в навчальних закладах області та їх готовність до нового навчального року і безпечного функціонування в осінньо-зимовий період».
З цього питання заслухано доповідь начальника відділу нагляду в АПК та СКС, на транспорті та зв’язку Петра Гички, який зокрема поінформував, що при управлінні освіти і науки обласної державної адміністрації створено відділ соціального розвитку, в якому працює головний спеціаліст з охорони праці. У районних відділах освіти на виконання ст. 15 Закону  «Про охорону праці» призначено відповідних спеціалістів з охорони праці. У Теребовлянському районному відділі освіти інженера з охорони праці призначено  лише на 0,5 ставки. Створено постійно діючі комісії, які пройшли навчання та перевірку знань з охорони праці. Проводиться навчання і перевірка знань з працівниками, які виконують роботи підвищеної небезпеки та керівниками закладів освіти.
У закладах освіти проведено атестацію робочих місць за умовами праці.
До початку нового навчального року в закладах освіти поновлено накази про призначення відповідальних осіб за стан охорони праці. Зокрема, за організацію охорони праці в навчальному закладі; за безпечну  експлуатацію електрогосподарства; за експлуатацію водогрійних котлів;  за експлуатацію обладнання.
Оформлено акти готовності навчальних закладів області до нового навчального року, а також оформлено акти-дозволи на проведення занять у навчальних майстернях, спортивних залах, стадіонах, кабінетах фізики та хімії, інформатики та біології.
Впродовж 2016 року головними державними інспекторами Управління проведено 59 планових перевірок та 4 позапланових перевірки в закладах освіти області.
Виявлено 378 порушень нормативно-правових актів з охорони праці. За допущення порушень нормативно-правових актів з охорони праці до адміністративної відповідальності притягнуто 12 працівників, з них 5 керівників загальноосвітніх закладів.
Серед виявлених порушень: не проводиться повторний інструктаж з охорони праці у встановлені терміни; до робіт підвищеної небезпеки допущені працівники, які не пройшли щорічного навчання та перевірки знань з охорони праці;  керівники не затвердили всіх інструкцій з охорони праці; журнали обліку інструктажів з охорони праці на робочих місцях не заповнені відповідно до вимог;  заміри опору заземлення електроустановок навчальних закладів не проведено у встановлені терміни; з неелектротехнічним персоналом не проведено щорічний інструктаж з електробезпеки; не проведено опосвідчення стану безпеки електроустановок.
Проводяться роботи з підготовки навчально-виховних закладів до опалювального сезону.
З метою економії природного  газу та коштів на оплату енергоносіїв проводяться роботи по переведенню котелень (паливних) закладів освіти на альтернативні види палива.
У 6 котельнях та паливних із запланованих 21 закладу завершено роботи.
Проводиться забезпечення закладів освіти твердим паливом. Станом на 25 серпня 2016 року завезено 33,1 відсоток палива. Протягом вересня-жовтня заплановано забезпечити заклади освіти на  60-70 відсотків твердим паливом.
Начальник відділу нагляду в будівництві, енергетиці, машинобудуванні, котлонагляді та на виробництвах підвищеної небезпеки Віктор Мовчан поінформував, що в Управлінні закладами освіти зареєстровано 118 водогрійних котлів з температурою води не вище 115 градусів С.
При перевірці стану охорони праці об’єктів газопостачання в закладах освіти виявлено такі характерні порушення: не складені паспорти на газове господарство із зазначенням всіх змін, що відносяться до системи газопостачання; не представлена угода на технічне обслуговування системи газопостачання із спеціалізованим підприємством газового господарства; не вивішені на видному місці в приміщенні, де використовуються газові прилади, план локалізації та ліквідації можливих аварій в системі газопостачання.
Необхідно звернути увагу на роботу газового обладнання, яке використовується в закладах освіти, а також на безпечну експлуатацію котелень. Адміністрація перед включенням в роботу газового обладнання повинна забезпечити перевірку виробничого персоналу на знання виробничих інструкцій і інструкцій з охорони праці. Готовність до роботи такого обладнання повинна бути оформлена актом. Пуск газу на обладнання дозволяється за наявності документів, які підтверджують виконання вказаних заходів.
Директор ДП  «Тернопільський експертно-технічний центр Держпраці» Андрій Смоляров проаналізував виконання експертних робіт у навчальних закладах області, наголосив на важливості безпечної експлуатації котлів, технічного огляду трансформаторів підстанцій професійних училищ області та закликав користуватися послугами спеціалізованих організацій із проведення експертиз підприємств, установ, організацій різних форм власності щодо встановлення їхньої спроможності виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки.
Начальник відділу Управління Віктор Андрійчук  наголосив на тому, що в окремих закладах освіти не проведено у встановлені терміни технічні огляди водогрійних котлів, відсутні дозволи на виконання робіт та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки.
Заслухавши та обговоривши доповіді начальників відділів  Петра Гички та  Віктора Мовчана «Про стан охорони праці у навчальних закладах області та їх готовність до нового навчального року  і безпечного функціонування в осінньо-зимовий період», колегія вирішила:
Інформацію начальників відділів Петра Гички, Віктора Мовчана прийняти до відома.
Вважати стан підготовки до роботи в осінньо-зимовий період закладів освіти області з питань промислової безпеки, охорони праці недостатнім.
Відмітити, що керівництвом управління освіти і науки Тернопільської ОДА проігноровано колегію Управління Держпраці у Тернопільській області, а також не забезпечено в повному обсязі  виконання рішення колегії територіального управління Держгірпромнагляду у Тернопільській області № 10 від 01 жовтня 2013 року щодо реєстрації водогрійних котлів, які підлягають обліку, проведення їх технічних оглядів та експертних обстежень, отримання дозволів на виконання робіт та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки.
Начальникам районних відділів освіти , керівникам закладів освіти:
- привести устаткування котельних, бойлерних, систем газопостачання, електрогосподарства у відповідність з вимогами нормативно-правових актів з охорони праці:
- не допускати до експлуатації устаткування підвищеної небезпеки працівників, які не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці, медогляди, не мають посвідчень про професійну підготовку відповідно до вимог нормативно-правових актів;
- не допускати до експлуатації парові і водогрійні котли, яким не проведено у встановлені терміни технічне опосвідчення та експертне обстеження;
- посилити контроль за дотриманням працівниками трудової та виробничої дисципліни, інструкцій з охорони праці.
Начальнику управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації  Ользі Хомі вжити заходів щодо проведення реєстрації в Управлінні Держпраці у Тернопільській області парових і водогрійних котлів, що підлягають обліку, проведення їх технічних оглядів та експертних обстежень, отримання в органах Держпраці дозволів на виконання робіт, експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки; призначення посадових, осіб відповідальних за справний стан і безпечну експлуатацію водогрійних котлів, електро- та газового господарства відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці.
Начальникам відділів Петру Гичці, Віктору Мовчану вжити заходів щодо підвищення ефективності державного нагляду за безпечною експлуатацією  водогрійних котлів, стану охорони праці в закладах освіти.
Головним державним інспекторам направляти матеріали в правоохоронні органи на посадових осіб, які не виконують у встановлені терміни вимоги приписів, щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці.
 
Прес-служба ДП «Тернопільський
експертно-технічний центр Держпраці»