Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

27.09.2016Тепловиділення у ковальсько - пресових термічних цехах і заходи боротьби з ними

На виробничих ділянках  біля нагрівальних печей, пресів і гартівних баків робітники піддаються інтенсивній дії конвективного тепла і тепловому випромінюванню, які можуть викликати перегрів тіла працюючих і приводити до різкого погіршення їх самопочуття. Тому в ковальсько-пресових і термічних цехах для оздоровлення умов праці необхідно розробляти комплекс захисних засобів і заходів, що дозволяють значно знизити неприємну дію променевого і конвективного тепла на людину. Ці заходи різні по своєму характеру і можуть бути умовно розділені на чотири групи.
До першої групи відносяться заходи, що дозволяють усунути джерела виділення тепла або значно зменшити інтенсивність випромінювання.
З цією метою на підприємствах впроваджуються нові технологічні процеси термічної і хіміко-термічної обробки, які, завдяки застосуванню механізації і автоматизації, дозволяють значно полегшити умови праці.
На ряді підприємств отримали розповсюдження індукційні нагрівачі, в яких нагрів заготовок здійснюється струмами високої частоти. Застосування індукційного нагріву заготовок дозволяє значно поліпшити умови праці, оскільки повітря на робочих місцях не забруднюється продуктами неповного згорання палива (окислом вуглецю, сірчаним газом і інш.). Крім того, при нагріві заготовок на високочастотних установках значно зменшується інтенсивність теплового випромінювання. Наприклад, на робочому місці пресу-вальника при нагріві заготовок струмом високої частоти інтенсивність теплового випромінювання в 3–7 разів менша, ніж при нагріві в газових печах.
На ряді підприємств в термічних цехах створюються ділянки з автоматизованими і механізованими ковальськими агрегатами, з безпосередньою термічною обробкою, що виключає необхідність застосування повторного нагріву їх для нормалізації і відпалу. Для поліпшення умов праці біля нагрівальних печей їх рекомендується розташовувати так, щоб робітники не піддавалися дії тепла одночасно від завантажувальних вікон двох або більше печей. Для скорочення надходження тепла в приміщення всі нагріті поверхні технологічного устаткування і огорожі слід ретельно ізолювати. Температура їх на робочих місцях не повинна перевищувати 45° С.
До другої групи заходів можуть бути віднесені різні пристрої, що захищають робітників від прямої дії променистої енергії:
    - водяні завіси-екрани, що встановлюються в робочих вікнах печей для нагріву металу;
    - стаціонарні і пересувні непрозорі екрани, що встановлюються на шляху теплових променів від нагрітих виробів;
    - напівпрозорі ланцюгові екрани з водяною плівкою;
    - спецодяг, що відображає променисту енергію.
До третьої групи слід віднести заходи, які сприяють відновленню працездатності робітників. Для цього в цехах на невеликій відстані від постійних робочих місць передбачають спеціальні кімнати або кабіни для періодичного відпочинку працюючих, в яких є душ для обмивання верхньої половини тіла і питні фонтанчики та автомати води для забезпечення питного режиму.
До четвертої групи відносяться засоби, що збільшують тепловіддачу тіла людини. До них відносяться різні конструкції установок повітряного обдування.

Богдан Марків,
лікар з гігієни
відділу з питань
гігієни праці
Управління Держпраці
у Тернопільській області.