Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

25.05.2016Про отримання дозволу житлово-експлуатаційними конторами та об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків на експлуатацію ліфтів

Державна служба України з питань праці надала роз’яснення з питання необхідності отримання дозволу житлово-експлуатаційними конторами (ЖЕК) та об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) на експлуатацію ліфтів.

Частина третя статті 21 Закону України «Про охорону праці» в чинній редакції регламентує обов’язок роботодавця одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі.

Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі-Закон) визначає правові та організаційні засади створення, функціонування об’єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов’язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

Стаття 4 Закону визначає основну мету та статус ОСББ, а саме, основна діяльність об’єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об’єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об’єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних, з діяльністю об’єднання. ОСББ може здійснювати господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладення договорів з фізичними чи юридичними особами.

Відповідно до вимог розділу 9.7 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів НПАОП 0.00-1.02-08 суб’єкт господарювання, який має намір розпочати (продовжити) експлуатацію ліфтів повинен призначити наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів та організацію їх експлуатації, електромеханіків, які одночасно є відповідальними особами за їх справний стан, ліфтерів і операторів диспетчерського зв’язку, а у разі, якщо такої можливості немає, суб’єкт господарювання може укласти договір зі спеціалізованою організацією, яка має дозвіл на виконання цих робіт.

Процедуру видачі або відмови у видачі, переоформленні, видачі дублікатів, анулювання дозволів визначає Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107.

З огляду на вищевказане, ОСББ може отримати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки безпосередньо або укласти договори з суб’єктами господарювання, які мають відповідний дозвіл.

Прес-служба Держпраці