Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

22.08.2016Вимоги до організації та проведення робіт з відкритими джерелами іонізуючого випромінювання

    Питання організації, проведення робіт, забезпечення збереження здоров'я працівників в умовах опромінення регламентовані наказом МОЗ України від 02.02.2005 р. № 54 «Про затвердження державних санітарних правил «Основні санітарні правила радіаційної безпеки України»
    Джерела іонізуючого випромінювання ( далі – ДІВ) – будь-який об’єкт, який містить радіоактивну речовину або технічний критерій, який створює або за певних умов може створювати іонізуюче випромінювання.
    Під час роботи з відкритими ДІВ повинен бути передбачений комплекс заходів безпеки, що запобігають забрудненню повітря робочої зони, поверхонь робочих приміщень і навколишнього середовища при експлуатаційному та ремонтному режимах роботи, під час виведення з експлуатації або ліквідації наслідків аварії.
Усі роботи з використанням відкритих ДІВ поділяють на три класи залежно від групи радіаційної небезпеки радіонуклідів і активності на робочому місці.
    Роботи третього класу повинні здійснюватися в окремих приміщеннях, що відповідають вимогам, встановлених для хімічних і радіологічних лабораторій; виділяються приміщення для зберігання та фасування розчинів. Ці приміщення можуть мати однозональне планування з обладнанням у них душової та спеціальної припливно-витяжної вентиляції. Роботи з можливим радіоактивним забрудненням повітря, повинні здійснюватись у витяжних шафах.
Роботи другого класу повинні здійснюватись у приміщеннях, розташованих в окремій частині будинку ізольовано від інших приміщень. Планування забезпечує відмежування зони обладнання та ремонту (І зона-приміщення періодичного обслуговування, в яких відсутні робочі місця з постійним перебуванням персоналу) від зони обслуговування (ІІ зона – приміщення постійного перебування персоналу і обслуговування протягом усієї зміни). У зоні обслуговування повинні мати санітарний шлюз, санпропускник на вході    – пункт радіаційного контролю.
    Роботи першого  класу повинні здійснюватися в окремій будівлі або надійно ізольованій частині будівлі з окремим входом через санпропускник. Робочі приміщення облаштовують  герметичними боксами, камерами. Приміщення поділяють на 3 зони:
    1 зона – приміщення, які не обслуговуються. В них розташовуються технологічне обладнання та комунікації, які є основними джерелами випромінювання та радіоактивного забруднення.
    2 зона – приміщення періодичного обслуговування персоналом  для ремонту забрудненого обладнання, тимчасового зберігання сировини тощо.
    3 зона – приміщення постійного перебування персоналу протягом усієї зміни. У цій зоні розташовуються адміністративні та службові приміщення, медпункт, майстерні, склади тощо.
    З метою попередження можливого виносу радіоактивних забруднень між зонами облаштовують санітарний шлюз.
    Таким чином, дотримуючись вимог до організації та проведення робіт з відкритими ДІВ забезпечується повний комплекс заходів протирадіаційного захисту, спрямованого на радіаційний фактор і виробниче середовище, тим самим зменшуючи можливість нанесення шкоди здоров’ю працівників.
Богдан Марків,
старший інспектор
відділу   з питань
гігієни праці
Управління Держпраці
у Тернопільській області.