Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

03.08.2016Вплив пестицидів на здоров'я людини

Пестициди - це отруйні хімічні речовини (отрутохімікати), призначені для обробки сільськогосподарських насаджень. Застосовують пестициди  з метою захисту від комах - шкідників, різних хвороб культур, бур'янів, гризунів. Мета застосування отрутохімікатів у сільському господарстві, звичайно ж, збереження врожаю культурних рослин. Сьогодні не одне високопродуктивне сільське господарство не обходиться без застосування пестицидів. Це  незаперечний факт.
Існує кілька груп пестицидів, дії яких спрямовані на певні цілі. Приміром, одні мають захисні властивості від гризунів, а іншими протруюють насіння рослин для збереження  схожості або для посиленого росту плодів. Найбільш поширені та найбільш ефективні отрутохімікати хлорорганичної, фосфорорганичної і ртутьорганичної груп. У сільському господарстві пестициди застосовують у різних видах і субстанціях - порошок, газ, емульсія, аерозоль, розчин.
Звичайно, все це добре і ефективно для росту рослин і зменшення їх зараження різними хворобами, але як вони діють на людину? Якщо пестициди небезпечні для комах і гризунів, то неодмінно вони потенційно небезпечні і для людини.  В організм людини вони потрапляють кількома шляхами: через дихальні шляхи, через шкіру та з продуктами харчування.
Так, хлорорганічні пестициди застосовують у боротьбі з шкідниками овочевих і зернових культур, плодових дерев, виноградників. Потрапивши в організм людини, вони накопичуються в жирових відкладеннях. Періодичне надходження в організм людини, навіть у незначних дозах призводить до хронічного отруєння.
Фосфорорганічні пестициди не так стійкі до навколишнього середовища, практично всі отрутохімікати розпадаються за 1-2 місяці. Залишки фосфорорганічних пестицидів у продуктах харчування, повністю руйнуються під час термічної обробки. Але вони дуже легко проникають в організм через шкіру.
Наявність пестицидів у продуктах харчування або їх потрапляння в організм іншими шляхами, призводять до гострих отруєнь. Симптоми отруєння залежать від способу попадання в організм:
- при потраплянні через дихальні шляхи спостерігається утруднення дихання, потім ураження центральної нервової системи;
- при проникненні через шкіру, пестициди в місці надходження викликають м'язові фібриляції;
- при надходженні з продуктами харчування - спазми кишечника, нудоту, блювоту, діарею.
Повна клінічна картина отруєння являє собою загальне занепокоєння, головний біль,  задишку. Більш важкі випадки отруєння призводять до сильних судом і паралічу.  Гострі отруєння супроводжуються підвищенням температури тіла, аж до 40° і навіть вище. Постраждалі можуть відчувати  сильний головний боль, спрагу, дзвін у вухах, марення, виникає почервоніння шкіри, можливе настання коми. Постійні надходження пестицидів в організм людини супроводжуються різким зниженням маси тіла, слуху, розвитком катаракти, алергічних реакцій.
Наявність пестицидів у продуктах харчування масового вжитку, таких як молоко, хліб, овочі і фрукти особливо небезпечні для дітей і людей похилого віку. Деякі види пестицидів здатні міститися в молоці тварин. Наслідки наявності пестицидів в продуктах харчування та воді при тривалому надходженні в організм людини, навіть у незначних дозах, призводять до загального ослаблення імунної системи.
У домашніх умовах знизити надходження пестицидів в організм  можливо. Дуже важливо будь-які овочі і фрукти, куплені в магазині, добре промивати в проточній воді або на 10-15 хвилин замочувати в холодній воді. Садівникам і городникам, по можливості, зменшити використання пестицидів для обробки своїх угідь. Урожай можна зберегти, але чи  можна його буде вживати в їжу? У наш сучасний час люди все більше  починають замислюватися над своїм здоров'ям   і тому терер стає  негативним ставлення більшості населення до “хімізованої” сільськогосподарської продукції. Тому є популярними екологічно чисті  (“зелені”) продукти, які  вирощуються без інтенсифікаторів чи засобів хімічного захисту та  сприймаються споживачем як безпечні для здоров'я.
Богдан Марків,
старший інспектор
відділу   з питань
гігієни праці
Управління Держпраці
у Тернопільській області.