Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

07.02.2017Україні загрожує епідемія кору з Румунії

На Україну насувається епідемія кору із Румунії, де станом на 3 лютого поточного року померло  15 дітей.
Небезпека полягає в тому, що   нині  в Україні вакциновано проти кору  лише більше 30 процентів  українських дітей.
У Румунії зафіксовано епідемію кору: 2300 випадків захворювань у 34 округах із 41. Померло 15 дітей, які не були вакциновані.
До кордону з Україною румунський кір не  дійшов. Але за прогнозами Всесвітньої організації здоров’я через зазначену вакцинацію в нашій державі слід очікувати епідемію вже в проточному році.
Першою ознакою небезпеки є те, що з жовтня по грудень 2016 року лише в Івано-Франківській області перехворіло 56 дітей. Майже 70 процентів з них не були вакциновані.
Українські лікарі підтверджують побоювання Всесвітньої організації здоров’я, що вірус може проникнути в Україну. Адже Румунія межує  з Чернівецькою, Одеською та Закарпатською областями.
Тернопільська область розміщена на міжнародній трасі Бухарест –Варшава, яка проходить через територію Гусятинського, Заліщицького, Зборівського,Теребовлянського, Тернопільського, Чортківського районів, а далі – територією Львівської області.
Слід зазначити, що коли в Тернопільській області  на завершенні 2016 року проти кору було вакциновано понад 20 процентів дітей, то у Львівській цей показник становив 30 відсотків.
Контагіозність кору становить 99 процентів. Тобто, якщо в залі чи закладі громадського харчування перебуває 100 осіб і серед них є один хворий, то 99 захворіють.
Симптоми кору
Кір – гостре вірусне захворювання з вираженою інтоксикацією. Як і інші вірусні захворювання, починається з підвищення температури. З’являється слабкість, відсутність апетиту, кон’юнктивіт, сухий кашель, нежить. На 2-й день -  білуваті плями з червоною каймою на внутрішній поверхні щоки. На 4-5 день з’являється сип – спочатку на обличчі, шиї, за вухами,  наступного дня – на тулубі.
Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом. Спалахи захворюваності реєструються кожних 5-6 років. Найкращий захист від хвороби – щеплення. І якщо вірус не дійшов до нас, то медики рекомендують провести щеплення проти кору.
Звичайно, вакцинація на 100% не гарантує, що дитина не захворіє цією недугою, але такі діти переносять інфекцію набагато легше.
Кір дає такі ж ускладнення, як і грип.
Планово дітей щеплять у віці один та шість років, але можна зробити вакцинацію і пізніше, в дорослому віці  - до 65 років.
Люди в дорослому віці переносять захворювання набагато важче, ніж діти.
У попередні роки вакцини було вкрай недостатньо, тому  багато дітей залишались не вакцинованими.
Летальні випадки при захворюванням кором фіксувалися при суттєвому його рості.
Кір небезпечний ускладненнями – запаленням легень та енцефалітом  (запаленням оболонок мозку).
Всесвітня організація охорони здоров’я  бореться за те, щоб кір на території держав взагалі не реєструвався – в такому випадку 95 %  жителів повинні бути вакциновані двічі.
Ця стаття підготовлена з використанням матеріалів газети «Комсомольская правда в Украине».
Богдан Марків,
    лікар з гігієни праці
    відділу з питань гігієни праці
    Управління Держпраці  у
    Тернопільській області.