Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

26.10.2016Стан охорони праці та промислової безпеки на цукрових заводах області

Цукрове виробництво в Україні відноситься до переробної галузі.
Виробництво цукру є найбільш складним з технологічної точки зору і енергоємним в Україні. У зв’язку зі складністю виробництв, а також сезонністю виконання робіт виникають проблеми щодо безпеки та умов праці.
Протягом жовтня поточного року державними інспекторами  Управління Держпраці у Тернопільській області проведено перевірку стану охорони праці та промислової безпеки  на цукрових заводах.
Перевіркою охоплено 2 підприємства, а саме: ТОВ „Радехівський цукор” Чортківське виробництво, ТОВ «Компанія «Галичина цукор» (Збаразьке, Козівське,  Хоростківське виробництва).
Під час перевірок з’ясовано, що  на заводах  проводиться  робота щодо створення здорових та безпечних умов праці: функціонують служби охорони праці, створені комісії та організовано відповідне навчання і перевірка знань працівників з питань охорони праці, розроблені і затверджені положення, які регламентують роботу з охорони праці, посадові інструкції та  виробничі інструкції для працівників підприємств.
Підприємствами отримано дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки. В  Управлінні зареєстровано декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.
У ході перевірок було виявлено 153 порушення, притягнуто до адміністративної відповідальності 11 посадових осіб. Частина  технічних порушень була усунена в ході перевірок.
Принагідно хочу зауважити, що державні інспектори при перевірках намагаються впливати на керівників, осіб, відповідальних за охорону праці не тільки за допомогою штрафів, а й надають необхідні роз’яснення та консультації щодо дотримання вимог діючого законодавства та нормативно-правових актів,  наголошують на життєво важливих питаннях збереження здоров’я і життя працівників. Своєчасне виявлення порушень дає змогу попередити виникнення нещасних випадків на виробництві і підвищити рівень охорони праці і промислової безпеки.
Керівників підприємств було зобов’язано вжити заходів щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечити належне функціонування системи управління охороною праці.
Серед найбільш характерних порушень – не організовано постійного відомчого контролю за додержанням працівниками технологічних процесів, правил поводження з машинами, устаткуванням; не були завершені роботи по налагоджуванню та регулюванню приладів безпеки; встановленню захисних кожухів на обертових та рухомих частинах технологічного обладнання; шахти скіпових підйомників не обшиті знизу; не ведуться журнали огляду строп; не всі небезпечні місця позначені знаками безпеки згідно з технічним регламентом знаків безпеки і захисту здоров’я працівників; не проведено випробування драбин; не проводяться періодичні огляди трубопроводів; не розроблено графік планово-попереджувальних ремонтів котлів; не пофарбовано зовнішні поверхні газопроводів. 
 Основною складовою профілактики є формування сучасного і безпечного здорового виробничого середовища.
На підприємствах повинні рахуватися з фактором підвищення рівня безпеки як довгострокового процесу, що потребує постійної роботи в цьому напрямі.
Оскільки від обізнаності працівників залежить безпека праці, то необхідно спрямовувати зусилля на розуміння важливості оцінки ризику, управління ризиками і контролю за додержанням вимог безпеки. Головна мета – підвищення безпеки й охорони здоров’я, а для цього, насамперед, потрібно передбачити включення конкретних заходів з питань охорони праці, які спрямовані на:
- впровадження на підприємствах безпечної техніки і технологій, ефективних технічних засобів, які забезпечують необхідний рівень охорони праці;
- надання працівникам пільг і компенсацій за важкі та шкідливі умови праці;
- забезпечення працівників засобами індивідуального захисту відповідно до існуючих вимог;
- проведення атестації робочих місць за умовами праці із залученням кваліфікованих спеціалістів;
- організацію навчання і підвищення кваліфікації та перевірку знань з питань охорони праці, пожежної безпеки керівних працівників і спеціалістів;
- сприянню внесення до колективних договорів підприємств положень щодо виділення коштів на здійснення необхідних заходів з охорони праці;
- вивчення, узагальнення й поширення передового досвіду роботи в галузі охорони праці та здоров’я кращих підприємств, установ і організацій.
Переконані, що спільними зусиллями за участю роботодавців, керівників, працівників цукрових заводів, професійних спілок зможемо забезпечити зниження рівня виробничого травматизму та професійних захворювань на підприємствах цукрової галузі області.
Ірина Корнійчук,
головний державний
інспектор Управління
Держпраці у
Тернопільській області.