Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

24.10.2016Фотографія робочого дня

Належно оцінити умови праці можна тільки за допомогою конкретних даних  санітарно-гігієнічних досліджень, що  встановлюють наявність на робочому місці працівника шкідливих і небезпечних виробничих факторів: хімічних речовин, пилу (переважно фіброгенного характеру), несприятливого  мікроклімату, шуму, вібрації, важкої та напруженої праці.
Невід’ємною частиною об’єктивного  розрахунку періоду впливу  виробничого чинника на працівника під час проведення гігієнічної оцінки умов праці є проведення, складання та оформлення хронометражних спостережень на робочих місцях.
Вимірювальні та санітарні лабораторії підприємств  і організацій, які виконують безпосередньо санітарно-гігієнічні дослідження, дуже часто стикаються з проблемою невідповідності фотографії робочого дня нормативним документам, що встановлюють вимоги до оформлення протоколів досліджень, висновків і карт умов праці.
Дуже важливо правильно провести та скласти хронометражні спостереження. Адже для того, щоб підтвердити права на пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах за Списками №№ 1, 2, працівник повинен працювати в шкідливих умовах праці не менше 80%  робочого часу; для  того, щоб підтвердити право надання  додаткової оплачуваної відпустки – не менше 50%  робочого часу; для оцінки дії на організм працівника виробничого фактора, що призводить до порушень стану здоров’я – не менше 50% робочого часу.
Також хронометричні спостереження можна застосовувати при вивченні питань організації трудового процесу, динаміки працездатності людини протягом робочої зміни, якості та продуктивності праці; визначенні ступеня завантаження робочої зміни, тривалості (відсоток від тривалості зміни) впливу шкідливих чинників виробництва на працівника; обгрунтуванні раціонального режиму праці та відпочинку.
Під час гігієнічної оцінки умов праці до загального часу зайнятості при впливі виробничих чинників мають зараховувати не лише основну роботу, але й виконання підготовчих, допоміжних і поточних ремонтних робот, а також робіт за межами робочого місця  - для забезпечення працівником основних трудових функцій. Тривалість цих операцій визначається тільки за допомогою фотографії робочого часу. Тож на  підприємствах повинен бути налагоджений механізм персонального обліку тривалості роботи працівника у тяжких і шкідливих умовах, які підтверджені атестацією робочих місць за умовами праці.
Спостереження повинні виконувати тільки інженери з організації та нормування праці, які пройшли навчання та курси підвищення кваліфікації в організаціях, що мають право на підготовку відповідних фахівців і видачу підтверджувального документа.
До складу комісії, яка займається складанням фотографії робочого часу, відповідно до вимог методичних рекомендацій з проведення атестації робочих місць за умовами праці потрібно залучати представників відділів: кадрів, охорони праці, праці та заробітної плати, а також економічного відділу (бухгалтерії).
З метою детального та коректного складання фотографії робочого дня до проведення хронометражних спостережень потрібно залучати 2-3 членів комісії підприємства, кожен з яких веде спостереження за окремими процесами, щоб потім об’єднати і скорегувати  дані хронометражу.
Хронометражні спостереження проводяться протягом трьох найбільш характерних робочих змін. Загальний час зайнятості в умовах впливу виробничих факторів визначається як середній з трьох наданих фотографій робочого дня.
Реєстрація робочого часу має проводитися від початку до кінця робочого дня (часу основної роботи, підготовчого і заключного етапів, простоїв із зазначенням причин, часу на виправлення помилок тощо).
Складання фотографії робочого дня базується на даних хронометражних спостережень, які проводяться за кожним видом основної та допоміжної роботи працівника, а також  за іншими видами робіт або витрат робочого часу на персональні потреби потягом робочої зміни.
До початку хронометражних спостережень необхідно ознайомитися з технологічним процесом на даній ділянці виробництва, змістом кожної операції, кожного елемента роботи. Операцію необхідно поділити на елементи і хронометрувати, не зупиняючи секундомір.
Зазначені показники часу оцінюють у процентному відношенні до загальної тривалості робочого дня.
Треба зауважити, що складання фотографії робочого дня є кінцевим етапом проведення хронометражних спостережень. Тут необхідно вказати: повну назву підприємства, організації, установи; виробництво – відповідно до класифікатора; номер і назву цеху (дільниці,відділу) – відповідно до діючої структури; професію (посаду) – відповідно до характеру робіт, що виконуються, а також Єдиного  тарифно-кваліфікаційного довідника робіт і професій працівників; дату спостереження; час початку і закінчення хронометражних спостережень; тривалість робочої зміни (у хвилинах.). Лист підписується особою, яка робила хронометражні спостереження, та керівником структурного підрозділу (підприємства) і завіряється печаткою.
Таким чином, основним об’єктивним документом, що підтверджує тривалість впливу на працівника шкідливого виробничого фактора, є фотографія робочого дня. Відповідальність за правильність її проведення і складання несе навчений персонал відповідних структурних підрозділів промислового підприємства.
Богдан Марків,
лікар з гігієни
праці відділу
з питань гігієни праці
Управління Держпраці
у Тернопільській області.