Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

07.07.2017Фахівці Держпраці взяли участь у роботі міжнародної конференції «Протидія торгівлі людьми з метою трудової експлуатації»

За сприяння Організації з безпеки та співробітництва в Європі, урядів Канади та Німеччини у Києві пройшла міжнародна конференція на тему «Протидія торгівлі людьми з метою трудової експлуатації»». Участь у заході взяли представники Міністерства соціальної політики України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Генеральної прокуратури України, Верховного Суду України, члени парламенту, представники ОБСЄ, координатори проектів ОБСЄ в Україні, фахівці центрального апарату Державної служби України з питань праці та  територіальних управлінь Держпраці, Федерації профспілок України, міжнародні експерти.

У своїй доповіді заступник Міністра соціальної політики, національний координатор у сфері протидії торгівлі людьми Наталія Федорович озвучила дані досліджень Міжнародної організації праці. Зокрема, до примусової праці залучений 21 мільйон осіб, з яких 11,5 млн – жінки. Примусова праця приносить дохід у 150 млрд доларів США щороку, прибуток від усіх форм експлуатації – майже 218 млрд доларів США; 10 % становить примусова праця в державному секторі економіки, включаючи дітей-солдатів. Доповідач назвала основні причини потрапляння громадян у ситуацію торгівлі людьми, серед яких бідність, слабкі соціальні та економічні структури, безробіття, збройні конфлікти, а також групи ризику та основні країни призначення «живого» товару.

Наталія Федорович поінформувала учасників конференції і про те, як реалізуються Україною міжнародні зобов’язання у сфері торгівлі людьми.
Міжнародні експерти акцентували увагу на тенденціях в даному питанні, статистиці в різних регіонах світу, законодавчій базі і способах переслідування злочинцев. Представник Директорату соціальної інспекції Бельгії Пітер ван Ховермайрен докладно охарактеризував актуальні індикатори проблеми, пояснив механізм взаємодії ключових партнерів у боротьбі з цим явищем: прокуратури, поліції і Інспекції Національного бюро соціального захисту. Він зазначив, що в країні діють 500 загальних інспекторів і 35 – спеціальних, основною сферою інспектування яких є торгівля людьми з метою трудової експлуатації.

Заступник директора департаменту з питань праці Держпраці Олена Коновалова повідомила присутніх про новий порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю і пілотний проект з виявлення незадекларованої праці, що запроваджено у 4 областях України. Це, за словами фахівця, має сприяти ефективному виявленню неоформлених працівників. Олена Коновалова зазначила, що для виявлення подібних фактів трудової експлуатації необхідна тісна співпраця з правоохоронними органами, що передбачає постійний обмін інформацією.

Представники Генеральної прокуратури і Міністерства внутрішніх справ розповіли про ситуацію в Україні з розслідуванням злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми.

Йшлося також про досвід країн-учасниць ОБСЄ у вирішенні зазначеної проблеми: роль інспекторів контролю умов праці у виявленні жертв трудової експлуатації, їх співпрацю з іншими структурами під час розслідування випадків торгівлі людьми.