Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

26.05.2017Концепцію реформування загальнодержавної системи управління охороною праці в Україні представлено на Міжнародній конференції

На Міжнародній науково-практичній конференції «Управління ризиками в системах менеджменту охорони праці та промислової безпеки» Роман Чернега представив Концепцію реформування загальнодержавної системи управління охороною праці в Україні.
Цьогорічна V Міжнародна науково-практична конференція «Управління ризиками в системах менеджменту охорони праці та промислової безпеки», організована Державною службою України з питань праці та редакцією журналу «Охорона праці», розпочала роботу 24 травня 2017 року.
Мета заходу – звернути увагу підприємців, роботодавців, працівників на проблемні питання безпеки праці та обговорити їх з українськими та іноземними експертами, науковцями, спеціалістами з охорони праці.
У своєму виступі Голова Держпраці Роман Чернега акцентував увагу учасників Міжнародної науково-практичної конференції на основних завданнях державної політики в галузі охорони праці, а саме на створенні безпечних та здорових умов праці, запобіганні нещасним випадкам та професійним захворюванням.
«Коли працівник травмується – це проблема для нього, для його сім’ї. Разом з тим травматизм визначає істотну частину непродуктивних втрат робочого часу, тому боротьба з травматизмом, крім гуманістичних цілей, має чітко виражений економічний аспект»», – зазначив Роман Чернега.
За рекомендацією Міжнародної організації праці цього року Україна відзначила Всесвітній день охорони праці під гаслом «Удосконалення збору та використання даних про безпеку та гігієну праці». У більшості країн світу й міжнародних організаціях аналіз та оцінку ризиків для життя і здоров’я працівників розглядають як основний механізм профілактики виробничого травматизму та професійних захворювань. Власне, мета Конференції зосередитися на ефективному впровадженні цього механізму у вітчизняну практику управління охороною праці, а це можливо лише за наявності статистичних даних, що відображають реальний стан виробничого травматизму в країні.
«Що стосується України, то в середньому щороку на виробництві гине 400 осіб і 5000 травмуються, з них більше ніж 1 тисяча – жінки. Приблизно 500 працівників стають інвалідами. Найбільш травмонебезпечними галузями економіки в Україні є вугільна, машинобудівна промисловість, агропромисловий комплекс та соціально-культурна сфера. Травмованих працівників на підприємствах цих галузей – 63 % від усієї кількості травмованих на підприємствах в Україні», – такі дані навів Голова Держпраці.
Саме тому Роман Чернега наголосив на необхідності закріпити на законодавчому рівні нові концептуальні засади впровадження системи управління ризиками, що потребує перегляду діючих механізмів, процедур, а також кола обов’язків роботодавців та працівників щодо забезпечення здорових та безпечних умов праці на виробництві.
На конференції Голова Держпраці представив проект Концепції реформування загальнодержавної системи управління охороною праці в Україні, підготовлений з урахуванням європейських практик.«Концепція є рамковим документом, що формує контекст, бачення, принципи та визначає завдання й основні напрями побудови єдиного порядку організації охорони праці в Україні на основі ризикоорієнтованого підходу», – зауважив Роман Чернега.
Метою концепції є визначення ключових проблем у системі управління охороною праці в Україні та шляхів їх розв’язання для підвищення результативності та формування сучасного безпечного та здорового виробничого середовища.
Реалізація концепції сприятиме підвищенню рівня захисту життя та здоров’я працівників, формуванню в суспільстві культури безпечної поведінки на виробництві, зменшенню регуляторного впливу з боку держави на роботодавця, підвищенню конкурентоспроможності вітчизняних підприємств на міжнародному ринку.
Національний координатор МОП Сергій Савчук поінформував учасників про співпрацю з урядами інших країн у питанні впровадження ризикоорієнтованого підходу та застосування міжнародних практик в Україні, а також зупинився на проблемних питаннях незадекларованої та дитячої праці, стигмі дискримінації працівників з ВІЛ статусом.
Технічний спеціаліст Відділу з питань адміністрації праці, інспекції праці та безпеки і гігієни праці Арсеніо Фернандез Родрігез розповів про переваги піклування про безпеку та охорону праці на виробництві, глобальні перспективи економії коштів та збереження продуктивності виробництва завдяки заходам із запобігання травматизму.
Професор, член-кореспондент НАМН України (ДУ «Інститут медицини праці») Антоніна Нагорна приділила увагу медико-демографічним та соціально-економічним показникам загального та професійного здоров’я населення працездатного віку в Україні.
Заступник головного державного інспектора праці Литовської Республіки Арунас Лупейка поділився з присутніми досвідом впровадження ризик-менеджменту на підприємствах Литви.
Також з досвідом аналізу ризиків у світі та в Україні учасників конференції ознайомили міжнародні експерти Гульнара Абулханова, Віталій Цопа та інші провідні спеціалісти з питань охорони праці.
За високі досягнення у впровадженні ризик-менеджменту Голова Держпраці Роман Чернега нагородив переможців конкурсу «Лідер року у сфері управління ризиками». Нагороди отримали підприємства: ПАТ «Київська виробнича компанія «Рапід», ПАТ «Вінницяобленерго», ПАТ «Київенерго». Лідером року у номінації «Найкращий експерт з упровадження системи управління ризиками» стала Гульнара Абулханова – міжнародний експерт (США).
Прес-служба Держпраці.