Державне підприємство
"Тернопільський експертно‑технічний
центр Держпраці"

Новини

26.04.2017Радіація навколо нас

Радіація була присутня на Землі і в космосі завжди. Знання пересічного жителя планети про вплив радіації на живі організми і на людину мізерні і викривлені міфами. Люди з часом навчилися обертати її навіть собі на користь. Вплив радіації у великій кількості присутній в космічному просторі, але не потрапляє до нас на планету завдяки атмосфері. Сонце випромінює дуже велику кількість радіації кожну секунду, яка може знищити все живе на планеті за короткий час, однак атмосфера затримує випромінену радіацію (хоча і не всю).
Дія радіації на організм людини, особливо у великих дозах, як правило, викликає серйозні наслідки. Радіація може потрапити в організм різними шляхами. Під час дихання, прийому їжі, разом із зараженими продуктами, іноді навіть через шкіру в процесі вимірювання спеціальним приладом рівня радіаційного поля вашого організму. За час опромінення організм отримує дозу радіації, проникаючу в клітини, що руйнує їх. Хвороби в результаті можуть розвинутися найрізноманітніші, починаючи від проблем з обміном речовин і закінчуючи складним хронічним захворюванням життєво важливих органів. Як такого лікування від великих доз радіації досі не існує, доводиться дотримуватися заходів профілактики і сподіватися на диво. Якщо ж в організм потрапить невелика кількість радіації, потрібно буде деякий час дотримуватися спеціальної дієти з продуктів і вітамінів, що сприяють виведенню радіонуклідів з організму.
Небезпека радіації полягає в її іонізуючому випромінюванні, що взаємодіє з атомами і молекулами, які ця взаємодія перетворює в позитивно заряджені іони, тим самим розриваючи хімічні зв'язки молекул, що складають живі організми, і викликаючи біологічно важливі зміни.
Сьогодні ми живемо в такий небезпечний час, коли щодня відбуваються всякого роду катаклізми та техногенні аварії. Всі ми періодично піддаємось впливу радіації на наш організм.
Наочним прикладом впливу радіації на організм людини стала аварія на Чорнобильській АЕС. На той момент необхідні знання про радіоактивне випромінювання мав тільки вузький ряд фахівців. Людей з Прип'яті почали евакуювати через кілька діб, у Києві не скасували парад. Весь цей час люди нічого не знали про те, що вже піддаються невидимій небезпеці, особливо в Прип'яті. У суспільстві природно стали ходити різні чутки про неіснуючу радіацію, наприклад, наївно вважали, що смертельний вплив радіації можна "гасити" горілкою і спиртом. А необхідних знань катастрофічно не вистачало. Не враховувався вплив вторинної радіації на організм людини. Ліквідатори ЧАЕС при усуненні наслідків вибуху четвертого енергоблоку, розкидані навколо уламки хапали голими руками, не знаючи що у них в руках смертельна небезпека. Все вищевказане лише невелика частина того, що тоді відбувалося. Хотілося б віддати належне всім Ліквідаторам, хто поїхав тоді на ЧАЕС, і які віддали свої життя і здоров'я.
Аби уникнути негативних наслідків впливу радіації на живі організми, потрібно дотримуватись правил радіаційної безпеки.
При всіх негативах радіація відіграє величезну роль у розвитку цивілізації на даному історичному етапі. Завдяки явищу радіоактивності був зроблений суттєвий прорив в області медицини і в різних галузях промисловості, включаючи енергетику. Зокрема, з її допомогою проводиться стерилізація всього того, що необхідно в терміновому порядку знезаразити. У звичайній медицині радіацію використовують як рентген. Однак застосовувати його потрібно в крайньому випадку, оскільки небезпеку становлять навіть малі дози радіації для організму людини. Кожен організм індивідуальний, і ніхто не знає, як він може відреагувати на радіацію. На жаль, відсутність достовірної інформації викликає неадекватне сприйняття цієї проблеми.   Проблема радіаційного забруднення стала однією з найбільш актуальних. Тому необхідно прояснити обстановку і знайти правильний підхід. Радіоактивність варто розглядати як невід'ємну частину нашого життя, і без знання закономірностей процесів, пов'язаних з радіаційним випромінюванням, неможливо реально оцінити ситуацію. Для цього створюються спеціальні міжнародні організації, що займаються проблемами радіації, у їхньому числі існуюча з кінця 1920-х років Міжнародна комісія з радіаційного захисту (МКРЗ), а також створений у 1955 році в рамках ООН Науковий Комітет з дії атомної радіації (НКДАР).
Підбиваючи підсумки, варто зазначити, що людина сама коваль свого щастя. А тому, якщо ми хочемо жити і розвиватись, то повинні навчитися безпечно використовувати цього "джина з пляшки" під назвою радіація. Якщо людство навчиться керувати радіацією без шкоди для себе й усього навколишнього світу, то досягне небувалого розвитку цивілізації. А поки що нам потрібно набратись досвіду, зробити висновки і передати набуті знання наступним поколінням.
Богдан Марків,
лікар гігієни праці
відділу   з питань
гігієни праці
Управління Держпраці
у Тернопільській області.